Odkazy
24.7.2012
Dvojka Českého rozhlasu vysílá od 30. července četbu na pokračování ze vzpomínkové knihy Jiřího Šimona Ukradený domov. V knize vydané poprvé v roce 2008 ožívá český venkov čtyřicátých a padesátých let minulého století včetně nešťastného osudu rodiny „kulaka". Četné detaily i humorné postřehy tvoří působivý portrét doby, která se nám z paměti pomalu vytrácí. Kniha se setkala s mimořádným čtenářským ohlasem (prodalo se přes deset tisíc výtisků), žel autorovi bylo dopřáno radovat se z úspěchu krátce - zemřel měsíc po jejím vydání. Na textu spolupracovala s Jiřím Šimonem jeho dcera Denisa Novotná, někdejší redaktorka Českého rozhlasu 2 - Praha.
Po dlouhé době, kdy se o násilné kolektivizaci venkova téměř nemluvilo, se v posledních letech objevila řada titulů s tématem vyhánění sedláků z půdy. Čím se podle vás od nich liší Ukradený domov?
Jak jsem měla možnost sledovat ostatní publikace, v nich jsou líčeny především represálie a jejich následky. Ukradený domov oproti tomu začíná tátovým narozením, pokračuje vyprávěním o širokém příbuzenstvu, sousedech, škole, o každodenním životě na vesnici, o válce... Až na závěr zasáhne Únor a padesátá léta, možná o to působivěji. Každá rodina má svou historii, v níž se odrážejí „velké" dějiny. Táta měl na dětství hezké vzpomínky, hrozný byl až nástup komunistického režimu, který znamenal pro naši rodinu tragédii. Přál si, aby se na tehdejší život nezapomnělo, ať už z té lepší, či horší stránky. Čtenář v jeho knize objeví detaily, které už dnešní lidé neznají - například co to byl medenec, že se chleba pekl doma nebo že učitelé v tehdejší měšťance ještě používali plivátko.
K autentičnosti přispívá více než padesát fotografií, z nichž některé jsou sto let staré. Jak se vám podařilo dát je dohromady?
Většina z nich je z rodinného archivu. Můj dědeček byl technický fanda, zajímaly ho nové přístroje. Jako jeden z mála ve vesnici měl fotoaparát. A protože fotografoval rád, máme díky němu celou řadu snímků z doby válečné a těsně poválečné. Kuriózní je snímek Francouze Louise Boucharda v německém zajetí z roku 1945 a fotografie téhož muže o šedesát let později, kdy jsem ho navštívila na francouzském venkově. Bohužel v té době byl už táta nemocný a na cestu si netroufal.
Na obálce Ukradeného domova je rodný statek vašeho tatínka, který byl v padesátých letech komunistickým režimem zkonfiskován. Co je s ním dnes?
Táta bojoval osm let v restitučním soudu za jeho vrácení, bývalá socialistická soudkyně v Mladé Boleslavi mu házela klacky pod nohy, ale už kvůli památce svých rodičů to nevzdal. Bohužel dědeček s babičkou se konce komunismu v roce 1989 nedožili a na svůj statek do Veselé se nikdy nevrátili. Táta se tam vrátil na podzim roku 2000, po čtyřiceti sedmi letech. Dům byl zanedbaný a působil na ostatní depresivně, navíc náš pes si okamžitě rozřízl tlapu o střepy válející se na podlaze... Někteří vyjadřovali skepsi, že by se táta po téměř padesáti letech života v Praze byl schopen vrátit na venkov a postarat se o renovaci domu. Ale on o tom nepochyboval a maminka ho podpořila. Dům patřil naší rodině po několik generací, táta se v něm narodil, pomohla mu na svět místní porodní bába. S maminkou dali dům dohromady a osm let žili střídavě v Praze a ve Veselé. Po tátově smrti tráví maminka ve Veselé stále více času, stará se o dům, převzala štafetu po tátovi.
Autorem předmluvy ke knize Ukradený domov je spisovatel Arnošt Lustig. Proč právě on?
Táta se s Arnoštem Lustigem seznámil na jaře 2008. Arnošt prohlásil, že mají minimálně dvě věci společné -že oba milovali své tatínky a že jim je zahubily totalitní režimy: toho Arnoštova nacisti a tátova komunisti. Když táta ležel ve Vinohradské nemocnici, shodou okolností se tam Arnošt ve stejné době léčil také, v pavilonu za rohem. Přinesla jsem mu rukopis Ukradeného domova. Hned druhý den mi volal, že tátovy vzpomínky přečetl jedním dechem a že k nim napíše předmluvu.
Jak došlo k realizaci rozhlasové četby na pokračování z této knihy?
S nápadem četby z Ukradeného domova přišla redaktorka ČRo České Budějovice Hana Soukupová. Dodatečně jsem zjistila, že má k tomuto tématu blízko - je spoluautorkou rozhlasového seriálu Politické procesy padesátých let na jihu Čech. K tématu má blízko také herec Rudolf Kviz, který části Ukradeného domova načetl. On sám pochází ze selské rodiny a prožíval dětství ve stejných letech jako můj táta. Oběma patří můj dík.
* * * * * * * * *
Od pondělí 30. července, ČRo 2 - Praha, 22:00
* * * * * * * * *
Doc. PhDr. Jiří Šimon, CSc.(1936-2008) se narodil na statku ve Veselé u Mnichova Hradiště, odkud byla v únoru 1953 celá rodina násilně vystěhována do Heřmaniček u České Lípy. Svůj život zasvětil sportu. Závodil v atletice za oddíl Lokomotiva Česká Lípa. Vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy,kde pak učil téměř čtyřicet let na katedře atletiky, v letech 1992 - 2000 byl jejím vedoucím. Mezi jeho studenty patřili olympijští medailisté a mistři světa Helena Rbingerová, Jarmila Kratochvílová, Imrich Bugár, Ludvík Daněk či Štěpánka Hilgertová. Vychoval několik reprezentantů v hodu oštěpem, je autorem a spoluautorem řady publikací s atletickou tematikou. Osm let bojoval společně s bratrem v restitučním soudu za vrácení majetku zkonfiskovaného komunisty. Do rodného statku se vrátil na podzim 2000, následující roky věnoval jeho renovaci. V listopadu 2008 vydal Knižní klub jeho vzpomínkovou knihu Ukradený domov, která získala cenu čtenářů v soutěži Magnesia Litera o nejlepší české knihy roku.
24.7.2012 Týdeník Rozhlas, str. 9 Nalaďte si (kk)
Přidat komentář
23.1.2009
Každá rodina má svou historii, v níž se odrážejí »velké« dějiny. Ve vzpomínkách Jiřího Šimona ožívá v knize Ukradený domov český venkov 40. a 50. let očima chlapce. Jeho rodinu stihne typický osud »kulaků« - konfiskace majetku a násilné vystěhování. Četné humorné postřehy a zajímavé detaily z tehdejšího všedního života tvoří spolu s fotografiemi z rodinného archivu působivý a věrohodný portrét doby, která se nám z paměti pomalu vytrácí. Autorem předmluvy ke knize je Arnošt Lustig.
Zdroj: www.certnakoze.cz
Začátkem listopadu 2008 vyšla v Knižním klubu kniha Jiřího Šimona Ukradený domov. Za necelé tři měsíce se prodalo 5038 kusů. V českých poměrech lze považovat knihu, které se prodá více než pět tisíc výtisků, za bestseller, alespoň tak to bývá komentováno literárními recenzenty či nakladateli. Kniha oslovila řadu autorových vrstevníků, kterým pomohla »vrátit se do dětství« právě pro autentické příběhy. Její autor Jiří Šimon se z knihy radoval jen krátce. Zemřel měsíc po jejím vydání, 9. prosince 2008. Pohřeb byl vloni týden před Štědrým dnem a přišla na něj také šestaosmdesátiletá Dana Zátopková, která se Šimonem léta rozhodovala na závodech.
Předmuva Arnošta Lustiga
Knihu Jirky Šimona Ukradený domov mi přinesla jeho dcera, když jsem ležel ve Vinohradské nemocnici. Shodou okolností se tam autor ve stejné době léčil také, pár kroků za rohem. Jeho knihu jsem přečetl jedním dechem ještě tentýž večer. Je to poctivé a originální vyprávění o životě jednoho z nás. Obraz českého venkova první poloviny minulého století včetně hanebné konfiskace majetku a vystěhování pracovitých a poctivých lidí. Půvab této knihy spočívá především v její pravdivosti, je záznamem skutečných událostí a osudů. Přečtěte si ji a budete moudřejší o cennou, draze zaplacenou zkušenost.
O autorovi
Doc. PhDr. Jiří Šimon, CSc., se narodil v roce 1936 na statku ve Veselé u Mnichova Hradiště. Odtud byla v únoru 1953 celá rodina násilně vystěhována do Heřmaniček u České Lípy. Svůj život zasvětil sportu. Závodil v atletice za oddíl Lokomotiva Česká Lípa. Vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, obor tělesná výchova - biologie, kde mezi spolužačkami potkal svou budoucí ženu. Na téže fakultě pak učil čtyřicet dva let na katedře atletiky (1962-2000), v letech 1992-2000 byl jejím vedoucím. Mezi jeho studenty patřili olympijští medailisté a mistři světa Helena Fibingerová, Jarmila Kratochvílová, Imrich Bugár, Ludvík Daněk, Štěpánka Hilgertová a další. Vychoval několik republikových reprezentantů v hodu oštěpem, např. Zdeňka Adamce nebo Jaroslava Halvu. Je autorem a spoluautorem řady publikací s atletickou tématikou (např. Atletické hody a vrhy, Olympia 2004). Osm let (1992-2000) bojoval společně s bratrem v restitučním soudu za vrácení majetku zkonfiskovaného komunisty. Do rodného statku se vrátil na podzim roku 2000.
Zadní obálka
Autorovy fragmentální vzpomínky na dětství zaznamenala jeho dcera. V zimních měsících roku 2006 spolu sedávali u lahve vína v »parádním pokoji« domu ve Veselé, obklopeni zarámovanými fotografiemi předků. Zachycené paměti evokují obraz českého venkova 40. - 50. let očima chlapce, včetně typického osudu rodiny »kulaka«, které komunistický režim ukradl domov.
Ukázky z knihy
Ukázka - kapitola Rodina
Za války jsme měli občas načerno prase, to se muselo, protože když u nás byla chasa, potřebovali jsme pro ni maso nebo sádlo. V rámci počtu povinně chovaných prasat jsme vždycky měli nějaké, které se potom zabilo zvlášť. To otec taky nesnášel dobře. Přišel k nám řezník a vytahoval z chlívku zvíře za nohu na provaze. A prase vědělo, k čemu dojde, nějak to cítilo, tak strašně kvičelo. Navíc ne každý řezník byl šikovný, aby ho obrácenou sekerou omráčil hned napoprvé. Otec šel vždycky řezat dřevo na cirkulárce, aby přes její zvuk neslyšel, co se děje. Na druhou stranu, když se při kydání hnoje prasata vyháněla na dvůr, otec jim hned hodil několik lopat uhlí, prasata už na to čekala a hrozně ráda ho chroustala. Zřejmě aby se jim pročistila střeva, nebo to potřebovala jako doplněk k žrádlu. A otec mezi nimi chodil, hladil je a strašně se mu líbilo, jak to žerou.V době, kdy už pak situace rodiny byla vyhrocená, jsme neměli žádné pomocníky, rodiče s bratrema dědou zůstali na všechno sami. Otec byl po těžké operaci, takže byl na ozařování někde v Liberci,a v řadě prací pomáhal děda. Jednou svážel valník, který měl voj za traktor. Chtěl ho svézt z kopečka kolem stodoly do dvora. To se dělalo tak, že přední kola musela narazit na pravé straně na kámen,a tím se usměrnila, aby se točila do zatáčky. To se mu nepovedlo, vůz se řítil z kopce, děda byl před vojí, a ta mu propíchla břicho. Na dvoře byl tehdy jenom bratr Fanda. Děda volal o pomoc, bratr doběhl pro souseda a traktorem vytáhli vůz zpátky, ale děda v tom okamžiku zemřel, protože vnitřně vykrvácel.To bylo v jednapadesátém roce. Já jsem v té době musel dojíždět do školy do České Lípy, protože mně nepovolili chodit do školy ve stejném okrese. Tehdy jsem se vrátil ze školy, doma všude otevřeno, nikde nikdo, tak jsem tradičně šel do místnosti k dědovi a on tam ležel mrtvý na posteli. To mě úplně šokovalo. Pak se rodiče vrátili, protože zařizovali věci kvůli pohřbu.
Ukázka - kapitola Lidé
Na statku bývala chasa. Zejména za války. Měli jsme dva kočí. František byl vysoký, řekl bych klidný, vyrovnaný člověk. Druhý byl Dominik, původem Slovák. Jednou k nám přijel cirkus, v něm kromě jiných zvířat ukazovali medvěda a vybízeli diváky, aby s ním zápasili. Medvěd byl ubožák, už měl svůj věk, byl unavený, chlupy na kůži místy odřené. Během zápasu měl na tlamě kožený náhubek, ustrašené oči se mu kutálely, protože věděl, co ho asi čeká. Navíc ho cirkusák držel na řetězu. Když člověk s medvědem vydržel zápasit po určitou dobu, měl dostat odměnu. Dominik od nás se přihlásil, a že to byl prudký a vzteklý člověk, zaútočil na medvěda, chytil ho za uši a kroutil mu je, až bylo slyšet, jak naříká. Neurvale s ním zápasil dál, dokud k němu druhý kočí, Frantík, nepřiskočil, neodtrhl ho od zvířete a razantně mu nedomluvil. Tím zápas skončil. Dominik byl tak trochu rváč, i v jiných situacích, Frantík na něj platil a ukáznil ho. K Frantíkovi jsem měl vztah dobrý, ale Dominik u nás delší dobu nevydržel. Chasa u nás někdy zůstávala rok, někdy víc. Zkrátka, když se spolupráce neosvědčila, odešli dřív.
Ukázka - kapitola Padesátá léta
Po Únoru, kdy nastoupila vláda komunistů, se značně ztížily životní podmínky mnoha lidem, především na vesnici. Já jsem v době nastávající perzekuce ukončil základní školu. V závěrečné zkoušce jsem měl samé jedničky, tak jsem chtěl pokračovat ve studiu na střední škole, ale to mi zpočátku zakazovali s tím, že mohu jít jenom do hornictví nebo do hutnictví, maximálně zůstatv zemědělství, a to jsem stále odmítal. V té době mi bylo patnáct let a škola byla reformována podleNejedlého. Po dohodě s rodiči jsem usiloval o to, abych se mohl dostat na střední školu. Alev Mnichově Hradišti o všem rozhodoval nějaký pan Vaněček, původně náruživý skaut, který se pak přeorientoval. Měl velkou pravomoc v rozhodování o osudech dětí, které končily školu. V té době mi byl oporou pan učitel Thorovský, tělocvikář a zeměpisec, zřejmě se přimlouval v komisi, která rozhodovala, kam děti budou moci jít. Dostal jsem možnost jít na střední školu, ale s podmínkou, že nebudu bydlet u rodičů. A tak jsem se rozhodl, že budu dělat přijímací zkoušky na jedenáctiletku České Lípě, kam jsem byl přijat, a v prvním ročníku jsem dojížděl. Každé ráno jsem vstával v půl páté, jel na kole do Malé Bělé na vlak, kterým jsem absolvoval padesátikilometrovou trasu do České Lípy,a stejnou cestou se vpodvečer vracel.V té době, na jaře 1952, otec podstoupil v Turnově operaci nádoru konečníku, která byla s ohledem na pokročilý stav rakoviny dost těžká. Měl vývod z tlustého střeva. Poté prodělal chemoterapiia radioterapii v Liberci. V říjnu 1952 byli rodiče povoláni před trestnou komisi Okresního národního výboruv Mnichově Hradišti. Pro otce, který se vrátil z nemocnice jako troska a musel podstoupit trestní řízení, to byla obrovská psychická a fyzická zátěž. Komise odsoudila rodiče během dvaceti minut. Byli uznáni vinni tím, že neplnili své povinnosti v rostlinné a živočišné výrobě. Byli oba odsouzenik peněžité pokutě, každý ve výši pěti tisíc korun. Zároveň bylo řečeno, že projevili zjevné nepřátelstvík lidově demokratickému zřízení, a proto jejich hospodářství propadlo ve prospěch státu s tím, že rodina také musí opustit obec Veselá a okres Mnichovo Hradiště. V únoru 1953 jsme byli násilně vystěhováni do Heřmaniček u České Lípy. Tehdy jsem byl na začátku druhého ročníkuna jedenáctileté škole.Co se týká odsouzení rodičů a ztráty majetku, to byla celostátně řízená akce, která bezprostředně souvisela s kolektivizací vesnice, podobně jako to proběhlo v Sovětském svazu, kdy takzvaným kulakům sebrali majetek, a potom je vystěhovali na Sibiř nebo do jiných nehostinných oblastí. Ke stejnému kroku se rozhodli i tady. Myslím, že ve Veselé byla vhodná půda pro komunisty, protože řada Veseláků pracovala v mladoboleslavské Škodovce, kde se snadno šířily komunistické myšlenky.Ale hlavně si myslím, že sehrála roli lidská závist, protože naši vlastnili největší hospodářskou usedlost ve vesnici, navíc oba rodiče byli vzdělaní a jednoznačně nepodlehli euforii, že budoucnost občanů spočívá v komunistické perspektivě.Komunisti si v každé vesnici vytipovali lidi, které spojovala touha po moci, zpravidla měli nižší vzdělání nebo se neuplatnili v zaměstnání, trpěli komplexem vlastní neschopnosti, záviděli majetek, byli nemravní. Také ve Veselé se vytvořila skupina takových lidí, schopných čehokoliv. Najednou se jim otevřela možnost mít moc nad spoluobčany. Ochotně se angažovali, když přišlo nařízení z okresu ohledně kolektivizace. Měli najít rodinu jako exemplární případ, který by posloužil k zastrašení rolníků ve vesnici, a přinutil je tak ke vstupu do družstva. A zároveň tady byl značný majetek, kterého se mohli zmocnit. Když zakládali družstvo ve Veselé, nikdo tam nechtěl vstoupit. Místní rolníci říkali: „Až tam vstoupí Šimonovi." V té době už v celé republice probíhaly soudní procesy s kulaky. Ve Veselé byla jako exemplární příklad k zastrašení obyvatel vybrána naše rodina.Netušil jsem dopředu, že se něco takového stane. Možná rodiče, když prošli soudním řízením, doufali, že následky nebude mít hned. V každém případě, s ohledem na otcův zdravotní stav, byly hrozné.
Vystěhování
Jednoho dne začátkem února jsem přijel ze školy domů, na dvoře byli ozbrojení muži, zřejměod Lidových milicí, a policie. Naši si směli pod jejich dohledem vzít při opuštění usedlosti nejnutnější věci osobní potřeby, několik slepic, kozu, nějakou další drůbež a psa, tehdy jsme měli Haryka. Oba rodiče, otec navíc těžce nemocný, byli velmi deprimováni. Naložili nás do malého skříňového náklaďáku s okénkem vzadu a odváželi nás do neznámé vesnice u České Lípy.Vzpomínám si, že když jsem se vzdaloval od rodného domu a díval se zadním okénkem, bylo mi nesmírně smutno, maminka plakala a otec i bratr byli zaraženi. Změnilo se tím všechno, změnila se životní perspektiva a vůbec jsme nevěděli, co bude dál.Později jsme se dozvěděli, že po našem odjezdu byl dobytek ponechán bez ošetřenía bez krmení, takže tam křičel hlady. V nočních hodinách se k nám údajně někteří vloupali a kopali kolně a vedle domovního stavení, kde si mysleli, že rodiče mají zakopaný majetek.
Ve vyhnanství
Vystěhovali nás do pohraničí, do Heřmaniček na Českolipsku. Vesnička se skládala z několika stavení a ze státního statku. Některá stavení byla vyhořelá a polorozbořená, příjezd byl velmi depresivní. Určili nám dvě místnosti v jednom domě, a když jsme vstoupili, na podlaze byly lidské výkaly, snad aby přivítání bylo ještě horší.Bylo ironií, že během pobytu v Heřmaničkách najednou naši dostali obsílku od soudu, že dlužíza otcovu půjčku od záložny na koupi mlátičky. Přestože nám mlátičku zkonfiskovali, byla vypočítána dlužná částka, kterou měli rodiče okamžitě zaplatit, jinak že jim hrozí trest odnětí svobody. Žádnéfinanční prostředky neměli, protože majetek nám soud zabavil. Jelikož otec s ohledem na zdravotní stav nebyl schopen jít do vězení, maminka to vzala na sebe. Tak šla do českolipské věznice, nevím, na jak dlouho, nebyla to asi dlouhá doba, ale bylo to určitě nesmírně potupné, když za zkonfiskovaný majetek musela ještě jít do vězení. Myslím, že to bylo asi na dva týdny.Naštěstí jsem mohl pokračovat ve škole v České Lípě, takže se mi zkrátila cesta do školy, ale celá studentská léta byla pro mě doba velké nejistoty, protože jsem nevěděl, jestli na škole zůstanu, či nikoliv. Rozhodně jsem si uvědomoval, že patřím do druhořadé kategorie žáků.V Heřmaničkách to bylo zejména pro otce, který měl vývod, hrozné. Chybělo základní hygienické vybavení, nebyla sprcha, voda se musela nosit, chodili jsme na suchý záchod. Maminkapracovala ve strašně těžkých podmínkách. Byla krmičkou hovězího dobytka, umístěného ve velmi tísnivých prostorách, v hnoji, v mokru, nebylo to vůbec vhodné místo pro chov. Otec ze začátku nebyl schopen pracovat, později nastoupil do kravína jako noční hlídač. Jak bylo tehdy zvykem,v nárazových obdobích přiváželi na státní statek na výpomoc trestance. Jelikož tam v sezoně byla spousta dalších pracovníků, využili maminčiných kuchařských schopností, a tak tam začala vařit. Někdy vařila sama i pro sto lidí, ta práce byla jistě namáhavá, navíc neměli vybavenou kuchyň, ale díky tomu, že byla organizačně schopná, si s tím nějak poradila. Později, když už jsme odtamtud odešli, lidi ještě vzpomínali, jak dobře vařila.
Přidat komentář
5.4.2011
Jiřímu Šimonovi (1936 - 2008) právě vychází dotisk jeho knihy Ukradený domov . Nakladatelství tak připomíná výročí autorových nedožitých pětasedmdesátin, které připadá na 5. dubna. Kniha se svým prodejem přes deset tisíc výtisků zařadila mezi české bestsellery. Její úspěch byl překvapením pro samotného nakladatele, neboť šlo o debut (nepočítaje odbornou literaturu) mediálně neznámého autora.
Jiří Šimon věnoval
Ukradený domov památce svých rodičů, kteří se nikdy nevrátili na rodinný statek zkonfiskovaný v 50. letech. Knížka nese podtitul Jak se žilo na vesnici ve 40. a 50. letech, autor tato léta nahlíží očima chlapce, jímž tehdy byl:
Jednoho dne začátkem února jsem přijel ze školy domů, na dvoře byli ozbrojení muži, zřejmě od Lidových milicí, a policie.Naši si směli pod jejich dohledem vzít při opuštění usedlosti nejnutnější věci osobní potřeby, několik slepic, kozu, nějakou další drůbež a psa, tehdy jsme měli Haryka. Oba rodiče, otec navíc těžce nemocný, byli velmi deprimováni.
Naložili nás do malého skříňového náklaďáku s okénkem vzadu a odváželi nás do neznámé vesnice u České Lípy.
Vzpomínám si, že když jsem se vzdaloval od rodného domu a díval se zadním okénkem, bylo mi nesmírně smutno, maminka plakala a otec i bratr byli zaraženi. Změnilo se tím všechno, změnila se životní perspektiva a vůbec jsme nevěděli, co bude dál.Zajímavé detaily a četné humorné postřehy z tehdejšího všedního života tvoří spolu s fotografiemi z rodinného archivu působivý a věrohodný portrét doby, která se nám z paměti pomalu vytrácí:Ve škole se ještě používalo plivátko, nádoba s trychtýřovitým krytem, která stála vedle tabule na stupínku. Když byl učitel nachlazen, plival do ní, aby si odlehčil. Tohle zařízení velmi často využíval pan učitel Thorovský. Samozřejmě při našem řádění ve třídě, kdy jsme se honili a házeli po sobě houbami, se čas od času stalo, že někdo zakopl o plivátko, které bylo zpravidla dorovnáno až po okraj, a obsah se vylil. Příšlušní žáci pak museli velmi rychle provádět očistu místa.Autorem předmluvy k Ukradenému domovu je Arnošt Lustig. Mimo jiné píše: „Je to poctivé a originální vyprávění o životě jednoho z nás. Obraz českého venkova první poloviny minulého století včetně hanebné konfiskace majetku a vystěhování pracovitých a poctivých lidí.“Podle Lustiga spočívá půvab knihy především v její pravdivosti, je záznamem skutečných událostí a osudů:
U nás doma, v pokoji, kde spávali rodiče, mi na svět pomohla místní porodní bába paní Appeltová. Doma mě také pokřtili. Začínaly jarní práce na poli, nebyl čas jet se mnou do kostela v Boleslavi. Maminka domluvila s panem farářem Opočenským, aby se u nás zastavil, až pojede na kole do Hradiště na kázání. Pokřtil mě vodou z hrnce na plotně, v níž potom maminka zavařila knedlíky. Tak jsem se stal křesťanem. Pan farář ještě zůstal na oběd, pak naskočil na kolo a jel za svými ovečkami.
Doc. PhDr. Jiří Šimon, CSc., se narodil v roce 1936 na statku ve Veselé u Mnichova Hradiště. Odtud byla v únoru 1953 celá rodina násilně vystěhována do Heřmaniček u České Lípy.
Svůj život zasvětil sportu. Závodil v atletice za oddíl Lokomotiva Česká Lípa. Vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, obor tělesná výchova - biologie, kde mezi spolužačkami potkal svou budoucí ženu. Na téže fakultě pak učil čtyřicet dva let na katedře atletiky (1962-2000), v letech 1992-2000 byl jejím vedoucím
Mezi jeho studenty patřili olympijští medailisté a mistři světa Helena Fibingerová, Jarmila Kratochvílová, Imrich Bugár, Ludvík Daněk, Štěpánka Hilgertová a další.
Vychoval několik republikových reprezentantů v hodu oštěpem, např. Zdeňka Adamce nebo Jaroslava Halvu. Je autorem a spoluautorem řady publikací s atletickou tématikou.
Osm let (1992-2000) bojoval společně s bratrem v restitučním soudu za vrácení majetku zkonfiskovaného komunisty. Do rodného statku se vrátil na podzim roku 2000, po čtyřiceti sedmi letech.
Navzdory vážné nemoci stačil zrenovovat zdevastovaný grunt a napsat vzpomínkovou knihu
Je příznačné, že se dočkal zlaté české oštěpařské olympijské medaile. Barbora Špotáková ji získala den poté, co se podrobil poslední ze série těžkých operací. Připoután na nemocničním lůžku, prožíval i tuto radost spolu se svými odchovanci, jeho vnučka mu dnes již legendární hod přehrála v nemocnici na počítači. Zemřel 9. prosince 2008.
O pár měsíců později mu byla in memoriam udělena Kanzelsberger cena čtenářů v soutěži Magnesia Litera o nejlepší české knihy roku. Bylo to poprvé v její historii, kdy tuto cenu získal mediálně neznámý autor.
TISKOVÁ ZPRÁVA
Přidat komentář
20.4.2011
Je to poctivé a originální vyprávění o životě jednoho z nás. Obraz českého venkova první poloviny minulého století včetně hanebné konfiskace majetku a vystěhování pracovitých a poctivých lidí,“ napsal o knize Jiřího Šimona Ukradený domov nedávno zesnulý spisovatel Arnošt Lustig.
Podle Lustiga spočívá půvab knihy, která nyní znovu vyšla v Knižním klubu k autorovým nedožitým 75. narozeninám, především v její pravdivosti, v tom, že je záznamem skutečných událostí a osudů.
Jiří Šimon věnoval
Ukradený domov památce svých rodičů, kteří se nikdy nevrátili na rodinný statek ve Veselé u Mnichova Hradiště, zkonfiskovaný v 50. letech.
Knížka nese podtitul „Jak se žilo na vesnici ve 40. a 50. letech“, autor tato léta nahlíží očima chlapce, jímž tehdy byl.Zajímavé detaily a četné humorné postřehy z tehdejšího všedního života tvoří spolu s fotografiemi z rodinného archivu působivý a věrohodný portrét doby, která se nám z paměti pomalu vytrácí.
Už první vydání knihy přede dvěma lety vzbudilo mimořádný zájem čtenářů - prodalo se přes deset tisíc výtisků, čímž se Ukradený domov zařadil mezi tuzemské bestsellery. Překvapení bylo o to větší, že šlo o debut do té doby mediálně neznámého autora.J
iří Šimon (1936 až 2008) totiž zasvětil celý život atletice; vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a na téže fakultě pak strávil čtyři desítky let jako pedagog na katedře atletiky, kterou v závěru své profesionální kariéry (1992 až 2000) vedl.
Mezi jeho studenty patřili mj. olympijští medailisté a mistři světa Helena Fibingerová, Jarmila Kratochvílová, Imrich Bugár, Ludvík Daněk či Štěpánka Hilgertová.Po revoluci osm let (1992 až 2000) bojoval spolu s bratrem v restitučním soudu za navrácení majetku zkonfiskovaného komunisty. Do rodného statku se vrátil po čtyřiceti sedmi letech - na podzim roku 2000 a navzdory vážné nemoci stačil ještě zdevastovaný grunt zrenovovat a napsat vzpomínkovou knihu.
20.4.2011 Havlíčkobrodský deník
Přidat komentář
Ukázka z textu
Jednoho dne začátkem února jsem přijel ze školy domů, na dvoře byli ozbrojení muži, zřejmě od Lidových milicí, a policie. Naši si směli pod jejich dohledem vzít při opuštění usedlosti nejnutnější věci osobní potřeby, několik slepic, kozu, nějakou další drůbež a psa, tehdy jsme měli Haryka. Oba rodiče, otec navíc těžce nemocný, byli velmi deprimováni. Naložili nás do malého skříňového náklaďáku s okénkem vzadu a odváželi nás do neznámé vesnice u České Lípy.
Vzpomínám si, že když jsem se vzdaloval od rodného domu a díval se zadním okénkem, bylo mi nesmírně smutno, maminka plakala a otec i bratr byli zaraženi. Změnilo se tím všechno, změnila se životní perspektiva a vůbec jsme nevěděli, co bude dál.
Vřelé a citlivé (Jana Klaban , 28.8.2009) Odpovědět