Kamarádka, se kterou prakticky denně na procházce řešíme radosti a strasti mladých matek a vyměňujeme si tipy na knihy, mi nedávno přinesla knihu Nástroje. Ví totiž, že to mám se dvěma ročními rarášky někdy těžké. Jak píšu dále, kniha toho poměrně hodně slibuje, proto jsem k ní přistupovala zpočátku dost skepticky – takových návodů na zúročení skrytých schopností a překonání handicapů jsem už četla více a v některých oblastech mě inspirovaly, ale asi bych nepoužila tak velká slova, jaká autoři obvykle používají.
O to více mě kniha i metoda, kterou představuje, překvapila – po docela krátkém používání nástrojů, jako by začala opadat ta vyčerpanost, se kterou se denně potýkám, jako by děti začaly ztrácet schopnost mě tolik rozhodit a zcela zaměstnat, lépe se mi ráno vstává z postele, i když můj spánkový deficit by si nezadal s deficitem státního rozpočtu – zkrátka, cítím se lépe, mám víc energie a chuti do života, ačkoli mé vnější podmínky zůstávají v zásadě stejné.
Publikace Nástroje autorů Phila Stutze a Barryho Michelse je celkem útlou knížkou (216 stran ve formátu A5) představující autory v praxi ověřenou a postupem času vybroušenou metodu, jež slibuje, slovy podnadpisu, zvládnutí nového způsobu, ,jak zúročit skryté schopnosti a překonat handicapy´. V úvodu se píše, že nevýhodou většiny psychoterapeutických přístupů je zaměření na problém namísto jeho řešení a nepřipravenost nabídnout odpověď na otázku: Jak se mám zbavit svého chování či myšlení, jež mě obtěžuje, když znám jeho příčiny a přesto mi to nijak zvlášť nepomáhá v něm přestat? A právě odpověď na tuto otázku knížka slibuje.
Co to tedy je za objevnou metodu? Z hlediska teoretického zařazení jde o propojení kognitivní terapie (velmi zjednodušeně řečeno, je to terapie zaměřená na změnu způsobu myšlení), pojetí Jungova kolektivního nevědomí a spirituálního přístupu k psychoterapii.
A jak to tedy zhruba funguje? Metoda spočívá v tom, že pamatuje na různé skupiny negativních pocitů a způsobů myšlení, které komplikují a zbytečně zatěžují naše životy a nabízí pět jednoduchých nástrojů pro překonání a nahrazení těchto pocitů a myšlenkových vzorců prospěšnějšími. Nástroje ve formě mentálních cvičení, či chcete-li imaginací, jsou samy o sobě poměrně jednoduché a jejich použití je s trochou cviku i celkem rychlé. Cílem jejich dlouhodobého používání je dosažení stavu, kdy se naučíme každodenně kontrolovat svoji mysl a pracovat s ní tak, aby odrážela to, co si skutečně přejeme a kam chceme, aby směřovala. Důsledkem kontroly vlastní mysli je vzrůstající vyrovnanost a spokojenost a osvobození se z pasti negativních myšlenek a okamžitých reakcí.
Všechny nástroje jsou popsány jednoduše a srozumitelně a pro snadnější uchopení je jejich použití ilustrováno na příbězích několika dlouhodobých klientů autorů a na jejich osobních dlouhodobých zkušenostech s aplikací nástrojů.
Vypadá to tedy celkem jednoduše, takže v čem je háček? Nástraha je v tom, co se lidem často stává, že poznají nějaký nový směr - knihu, koníček, teorii, techniku a podobně, nadchnou se, začnou ji používat a pozorovat kýžené výsledky ve svém životě, ale po kratší či delší době z nějakého důvodu na sobě prostě přestanou pracovat a pomalu se vrátí do vyjetých kolejí. Asi to v různých formách všichni známe: „Dva kroky dopředu, jeden zpět.“
Autoři počítají s tím, že u každého dojde dříve či později k tomuto lenošícímu procesu a nabízejí za účelem jeho zvládnutí pátý nástroj, který je zaměřený na posílení vůle a získání energie pro práci na sobě v přítomném okamžiku. Tento aspekt knihy se mi obzvlášť líbí, protože málokterá teorie je natolik ucelená, aby předvídala tento přirozený mechanismus a nabízela rovnou jeho konstruktivní řešení.
Pokud mohu soudit ze svých pokusů s nástroji popsanými v knize, jsou účinné a jejich účinnost s cvikem a častějším používáním stoupá (a to, z mé vlastní zkušenosti, bez ohledu na to, zda v účinnost nástrojů věříte – ano, musíte být trošku zoufalí, abyste se pustili do systematické práce na něčem, o čem ještě nejste úplně přesvědčeni… :).
Nezapůsobilo na mne ani tak samotné přečtení knihy, protože to pokud je samoúčelné, nikam nevede. Začala jsem nástroje nejdříve používat poměrně nekoncepčně a čistě ze zvědavosti, v duchu svého přístupu, který možná také sdílíte, že si z každé teorie vyberu ten kousek, který je mi k užitku. Vedlo to nakonec k tomu, že jsem brzy začala používat kompletní sadu nástrojů a její výsledky mne natolik přesvědčily, že píšu tuto recenzi - abych knihu doporučila každému, kdo hledá nové impulzy pro osobní rozvoj a je motivovaný ke skutečné práci, protože nebudu zastírat, a nedělají to ani autoři, že kontrola mysli je přinejmenším zpočátku dřina (a pak ještě mnohokrát).
Nástroje vřele doporučuji k přečtení i k používání jako celek, a to i přes svého přísného vnitřního kritika, který obvykle s žádnou celou teorií nesouhlasí, je poměrně vybíravý a jsem si vědoma toho, že mě tak už často ochudil o některé prospěšné zkušenosti a podněty – on totiž už i ten můj vnitřní kritik nástroje využívá a cítí se lépe a tak nějak živěji. Není tak otrávený sám sebou :)
Autorka: Magda Strouhalová
Přidat komentář