Tituly autora Albert Camus

Albert Camus (1913–1960)

Francouzský spisovatel a filozof názorově spjatý s existencialismem.

Narodil se v Alžírsku. Na Mustafově gymnáziu v Alžíru (1923–1930) se rozvinul jeho zájem o literaturu a filozofii. Kvůli onemocnění tuberkulózou musel studia přerušit (dokončil je v roce 1936) a vzdát se učitelského povolání.
V roce 1934 vstoupil do komunistické strany, zanedlouho ji však na protest proti jejímu postoji k arabskému světu opustil. Po druhé světové válce, které se účastnil jako aktivní člen hnutí odporu, se začal věnovat výhradně literatuře a coby nekompromisní kritik totalitních systémů a „filozof absurdna“ patřil k vůdčím francouzským intelektuálům.
V padesátých letech zažívá hlubokou krizi v oblasti literární, společenské i osobní. Tři roky po získání Nobelovy ceny za literaturu v roce 1957 Albert Camus tragicky zahynul při automobilové nehodě.

V povídkách, dramatech, esejích a románech rozvinul své pojetí „filozofie absurdna“: Tradiční hodnoty ztratily smysl – život člověka by se proto měl vyvíjet na základě „zbožnosti bez Boha“, odpovědnosti jedince za vlastní existenci, k níž je nesmyslnou souhrou okolností „odsouzen“, a mezilidské solidarity, vyvěrající ze společné revolty proti absurditě.

Zobrazuji položky: 1 až 6 z 6
Zobrazit po: 5 | 10 | 20 | 40 | 80

Žánry