Tituly autora Němeček Jaroslav, Štíplová Ljuba,

Ljuba Štíplová (* 30. 4. 1930 – † 24. 9. 2009)

Česká spisovatelka knížek pro děti a scenáristka, která se narodila v Praze.
Po studiu gymnázia nastoupila na UMPRUM, obor sochařství. Studium musela ze zdravotních důvodů přerušit, proto se začala věnovat literatuře.
V časopise VaTM vydala sci-fi povídku „Informace pro Apise“, a v roce 1969 začala spolupracovat s Jaroslavem Němečkem na komiksu Čtyřlístek.
Mimo jiné autorka napsala knihy: Pohádky na týden a hrátky na každý den, Neplechaté pohádky, Hrajeme si celý rok, Byla jednou koťata, Doma s koťaty a další.
V roce 2008 získala Ljuba Štíplová ocenění nakladatelství Albatros za celoživotní práci s dětskou knihou.
Autorka zemřela v pražské nemocnici po autonehodě dne 24. září 2009.


Jaroslav Němeček (* 20. února 1944)

je český ilustrátor, sochař a keramik.
Jaroslav Němeček vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze, a na volné noze je od roku 1965. Věnoval se keramice, vytvořil pro dolnorakouské město Retz kašnu a sochu sv. Margarety, a také spolupracuje na vytváření replik egyptských hrobek. Spolupracoval i s dětským časopisem Mateřídouška.
Jeho nejslavnější ilustrované dílo je komiks Čtyřlístek, který pravidelně vychází téměř 50 let. Čtyřlístek vytvořil společně s manželkou Lucií v roce 1969 na chatě, a první příběh s názvem Vynálezy profesora Myšpulína o nákladu 30 000 výtisků byl okamžitě rozebrán.
Jaroslav Němeček vytvořil i další komiksové příběhy: Kouzelník Huryjáš, Kryštof a Pidivízek, Svetřík a Flik, Rexík.


Ljuba Štíplová a Jaroslav Němeček

Autoři velmi populárního komiksu Čtyřlístek. Od sedmého dílu požádal Jaroslav Němeček o spolupráci Ljubu Štíplovou, se kterou pracoval až do její smrti v roce 2009. Ljuba Štíplová psala text, a Jaroslav Němeček komiks ilustroval. Spolupracovali téměř 40 let, a tento časopis nepřekonali žádní jiní kreslení hrdinové. Čtyřlístek je stále nejoblíbenější komiksový příběh, který si rádi přečtou i rodiče dětí, pro které je určen.

Zobrazuji položky: 1 až 13 z 13
Zobrazit po: 5 | 10 | 20 | 40 | 80

Žánry

Sociální sítě