Knižní web

Čtenářská recenze: Stanislava Jarolímková - Netradiční procházky Prahou II

Užitečný průvodce zaměřující se na historii a místopis Prahy, který je určený nejenom turistům, ale i samotným Pražanům, jednoduše všem, kteří se chtějí o našem hlavním městě dozvědět nejrůznější zajímavosti a poznat toto město z jiného úhlu.

V knize najdete celkem 15 procházek zaměřujících se na oblast Malé Strany a Hradčan. „Něco navíc“ v názvu knihy znamená procházky po parcích ve Stromovce a na Letné, procházku po pražských mostech a návštěvu některých bývalých sídlech panovníků a prezidentů.

Netradiční procházky Prahou II jsou přínosné především v tom, že zahrnují nejrůznější zajímavosti, které tradiční knižní průvodci obvykle neuvádí. Jsou zde mapky, na nichž jsou zachyceny všechny objekty, kolem kterých trasy prochází. Najdete zde taktéž černobílé kresby zobrazující to, co už není k vidění, ale také barevné fotografie.

15 procházek

Kniha je přehledně rozdělena do 15 kapitol – procházek:

  1. Procházka po Kampě
  2. Procházka Mosteckou
  3. Procházka Karmelitskou
  4. Procházka Tomášskou
  5. Procházka Nerudovou
  6. Procházka Loretánskou
  7. Procházka po Pohořelci
  8. Procházka po Novém Světě
  9. Procházka ulicí U Prašného mostu a Královskou zahradou
  10. Procházka po areálu Pražského hradu
  11. Procházka kolem katedrály sv. Víta
  12. Procházka po Letné
  13. Procházka po Stromovce
  14. Procházka po adresách panovníků, T.G.Masaryka a E. Beneše
  15. Procházka po některých pražských mostech

Knížka má stejnou koncepci jako její první díl, Netradiční procházky Prahou I., který se zaměřuje na Staré a Nové Město a Vyšehrad.

Druhý díl nás zavede na cestu po levém břehu Vltavy. Provádí nás některými malostranskými uličkami a zavede nás až na Hradčany. Další část pak obrací pozornost k některým pražským mostům, například Palackého, Jiráskův, most Legií a samozřejmě Karlův most. Zajímavé jsou též kapitoly věnující se procházkám po Stromovce, Letné a obydlích některých našich panovníků a prezidentů.

Procházka po Kampě

Zbožňuji oblast Kampy, a tak mě k vycházce za poznáním vybídla hned první kapitola téhle knížky. Doba procházky pomalou chůzí včetně času na čtení zabrala asi 70 minut. Informace o přibližné délce trasy se píše na začátku nejenom této, ale všech kapitol.

Po úvodních slovech na téma historie Kampy se vydáváme na samotnou procházku. Začíná se u domu zvaného U Obrázku Panny Marie č.p. 514/9. Dále procházíme kolem domů s krásnými poetickými názvy: U Zlatého lva, U Žluté růže (kde kdysi bydlel Bohuslav Martinů a Eduard Kohout), U Zlatých nůžek, U Bílé botky, U Modré lišky až k paláci Kaiserštejnskému, Kolovratskému, Lichtenštejnskému a nejnověji Odkolkově. Procházka pokračuje k Sovovým mlýnům a dál Hroznovou ulicí až ke známému mlýnskému kolu. Výlet končí u Prachovny č.p. 515/8, která sice na mapě chybí, ale najdete ji poměrně snadno. Stačí podejít Karlův most a uvidíte její mohutný třípatrový dům z konce 15. století. V 19. století Prachovnu koupil zemský advokát Karel Václav Pinkas. Jeho rodina dům vlastnila až do roku 1908. Zemřel zde malíř Soběslav Pinkas a bydlel tu Josef Zítek, architekt Národního divadla.

Procházka po některých pražských mostech

Zajímavá pro mě byla trasa procházející některými pražskými mosty. Výlet je to trochu delší, zabere vám asi 4 hodiny chůze včetně přestávek na čtení z průvodce.

Zpočátku Pražané Vltavu překonávali brody a přívozy. Tuhle možnost musely chtě nechtě volit i karavany a vojenské oddíly. V zimě byla řeka zamrzlá, takže se po ní procházela snad celá Praha.

Celá procházka začíná u Palackého mostu, dalším je pak most Jiráskův. Poté se projdeme po mostě Legií a připomeneme si most Františka I. Praha s tímto mostem tehdy získala největší mostní konstrukci svého druhu ve střední Evropě. V 70. letech 19. století byl označen za nedostatečný a byl místo něj postaven prozatímní dřevěný most. Nakonec se v jeho místech usadil kamenný most – již zmíněný most Legií.

Ve výčtu navštívených mostů samozřejmě nesmí chybět ten nejslavnější, Karlův. Průvodce nás podrobně seznamuje s jeho historií i některými technickými údaji.

Dalším mostem, po kterém překročíme Vltavu, je betonový Mánesův most, který byl zprovozněn 11. března 1914. Dále projdeme přes Čechův a Štefánikův most, který začal postavením řetězového mostu Františka Josefa I.

Procházka končí na Hlávkově mostě a na úplný závěr celé kapitoly se dozvídáme několik zajímavostí o samotné Vltavě.

Kniha je velice přehledná. Text se dobře čte, nečekejte náročné ani hutné čtivo. Průvodce je přímo ideální na toulky Prahou! V batohu vám díky svému formátu a relativní útlosti (190 stran) nezabere moc místa. Kromě toho je ideální taky pro ty, kteří se sice na procházky po Praze nechystají, ale rádi by se o metropoli v srdci Evropy něco zajímavého dozvěděli.

 

Autorkou recenze je Andrea Simoglu.