Psaní mi pomohlo vyrovnat se se ztrátou blízkého člověka, přiznává autorka Černooké

Černooká, první český psychothriller pro mládež, v posledních dnech zaplavila sociální sítě (mrkněte na Instagramu na hashtag #cernooka!). Její autorka, studentka žurnalistiky Anna Musilová, v něm nádherným jazykem popisuje téma, které má k nádheře daleko – deprese. Ačkoliv se Anna při rozhovoru často směje a působí jako extrovert, prozradila, že to je jenom maska, kterou se naučila nasazovat každý den mezi lidmi. Ve skutečnosti má prý k Viktorii, hlavní hrdince svého románu, blíž, než by člověk na první pohled řekl…

Jednou jsi zmínila, že tě při psaní Černooké inspirovaly nešťastné události z minulosti. 

Ano, je to tak. Když jsem byla malá, moje sestra zemřela na rakovinu. Takže se stejně jako Viktorie vypořádávám se ztrátou blízkého člověka a vím, jak těžké je takovou věc překonat a že ta bolest nikdy úplně nezmizí. A sama mám taky zkušenosti s depresí. 

 

Pomohlo ti svým způsobem psaní? Spousta spisovatelů říká, že psaní jim slouží jako taková terapie. 

Hodně. Dlouho jsem měla problém otevřít se okolí a mluvit o tom, jak se cítím, vždycky jsem raději předstírala, že mi je skvěle, abych nemusela nic vysvětlovat. Když jsem se potom začala svěřovat, řadu lidí to překvapilo, protože ve společnosti působím jako extrovert s věčně dobrou náladou. Ale psaní bylo upřímné, bylo to jako položit svou duši na papír.

 

Takže jsi v podstatě odhodila tu masku. 

Ano, hodně pocitů, které se v Černooké objevují, i když samozřejmě ne všechny, jsem prožívala. A pak jsem je napsala. Najednou nebylo divné nechat to ze sebe všechno vyjít ven. Zdálo se to přirozené. 

 

A co říkáš tomu, že čtenáři na to tvoje vylité srdce zatím tak hezky reagují? Těší tě to?

Určitě, ale samozřejmě si uvědomuju, že je to temná knížka s tématem, které nemusí být pro každého. Ale pokud to aspoň pár lidem přiblíží to, jak je lidem s depresí, že to není jenom problém dospělosti, ale i dospívání a někdy i dětství a že to může být pro mladého člověka stejně těžké, ne-li těžší, tak budu ráda. 

 

Kdybys měla Černookou přirovnat k nějaké jiné knížce, dokázala bys to?

Co se týče čistě té pocitové stránky, tak mě napadá Malý život Hanyi Yanagihary. Celkovým tématem je sice úplně jiná, ale některé stavy hlavního hrdiny mají možná maličko blízko k těm Viktoriiným. Nebo kniha Avy Dellairy Dopisy na konec světa, která taky zpracovává téma smrti v rodině a vyrovnání se s ní.

 

Máš spisovatele, který tě inspiruje při psaní?

Vladimir Nabokov. Mám ráda především styl, jakým píše. Podle mě dokáže slovy malovat neskutečné obrazy, je to pro mě taková jazyková virtuosita. A z českých autorů mě inspiruje Marek Šindelka, opět svým stylem. Jeho Mapa Anny je jedna z nejlepších knih, jaké jsem četla. 

 

Nebojíš se, že Černooká bude pro čtenáře young adult moc těžké a temné čtení?

Myslím, že bychom neměli čtenáře young adult literatury podceňovat.

 

Co říkáš na to, že jsi v YOLI ve společnosti takových hvězd jako je Theo Addair, John Green, Becky Albertalli a dalších?

Jsem moc ráda. Theo je podle mě skvělý spisovatel, jeho knížku zbožňuju. A stejně tak i řadu dalších knih z produkce YOLI, takže jsem nadšená, že Černooká vychází zrovna tady!

Detail titulu Černooká
Vaše cena: 199 Kč Koupit

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Související titul

Detail titulu Černooká

Černooká

Anna Musilová

259 Kč

Koupit titul Černooká 199 Kč

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě