Mladý spisovatel kvůli knize trávil v metru 12 hodin denně!

Tomu říkáme zapálení pro věc! Mladý český spisovatel Michal Šefara (*1991) kvůli práci na svém temném thrilleru PODSVĚTÍ, který právě vychází, jezdil metrem tak dlouho, dokud mu nebylo špatně! Během našeho rozhovoru prozradil, co ho k napsání hororového příběhu z tunelů pražského metra přimělo – a mnohem víc…

Jaká je vaše nejoblíbenější stanice pražského metra?

Každá má něco do sebe. Nejvíc mě ale asi fascinuje Anděl, bývalá Moskevská…

 

Proč?

Když tam před pár lety byla rekonstrukce, našel jsem tam nasprejovaný nápis: "Chodíš tudy denně a možná ti utíká radost, krása, láska, jen proto, že ti to za minutu jede." To mě inspirovalo.

 

To byl ten bod, kdy jste se rozhodl o metru napsat knihu?

Ano, to byl ten zlom. Lidi metro chápou jenom jako způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B a přitom je to hrozně zajímavé prostředí. Každá stanice je trochu jiná, stejně jako tváře cestujících. Vlastně je to téměř živý organismus, to jsem chtěl zachytit.

 

Máte oblíbenou linku metra?

Béčko, žlutou. Protože je nejdelší a každá stanice je svoje, každá má velice výrazný styl, takže se podíváte ven a poznáte, kde zrovna jste.

Vaše kniha Podsvětí bývá někdy přirovnávána k trilogii Metro od Dmitryho Glukhovského. Můžeme tam skutečně najít nějakou podobnost?

Nevím, jestli přímo podobnost, ale inspirací mi určitě byla. Tahle série je skvělá, moc se mi líbila. Zaujala mě hlavně tím, že každá stanice moskevského metra má svůj politický systém, vlastní zřízení. Že tam autor propracoval odlišnosti jednotlivých stanic.

 

Jaké další knihy rád čtete?

Nemám vůbec vyhraněný žánr. Kniha mě prostě musí bavit. Mám problém, že jakmile mě něco nezaujme na prvních pár stránkách, tak to odkládám. Třeba Hemingwayovu klasiku Stařec a moře jsem nedočetl… Na druhou stranu opravdu nadšený jsem byl z Národní třídy Jaroslava Rudiše. Rudiš je podle mě asi nejlepší spisovatel v českém literárním rybníčku.

 

Kolik času jste kvůli knize musel strávit v metru?

Hodně! (smích). Jezdil jsem třeba i 12 hodin v kuse, až mi z toho bylo blbě. Lezl jsem i do míst, kam se správně nesmí. Třikrát mě málem srazil vlak, ale stálo to za to.

 

Jak jste věděl, kam a kudy lézt?

To jsem využil svoje kamarády z Prahy. Někteří se pohybují ve sprejerské komunitě a ti si vždycky najdou cestu kamkoliv... Ale pomáhali mi s tím přátelé a známí ze všech vrstev společnosti.

 

V knize Podsvětí jste využil spoustu zajímavostí o metru, o symbolech i o mytologii. Kde jste tyhle střípky sháněl?

Hodně mi pomohly zážitky jiných lidí z metra, které jsem sbíral. Bavil jsem se i s lidmi, kteří v metru pracují. Věděli jste třeba, že na Můstku eskalátory v různou denní dobu jezdí jinak rychle? Nikdo neví, čím to je. Nikdo tu rychlost schodů neřídí, mají jet pořád stejně, ale přitom si žijí vlastním životem… Metro je jeskyně města, tak jsem se snažil v knihách zjistit hodně informací i o jeskynních malbách. A pak jsem se nechal inspirovat i u autorů beletrie. Kromě toho Glukhovského třeba Neilem Gaimanem nebo Stephenem Kingem.

 

Rozhovor s autorem vedl Radek Blažek

Detail titulu Podsvětí
Vaše cena: 239 Kč Koupit

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Související titul

Detail titulu Podsvětí

Podsvětí

Michal Šefara

299 Kč

Koupit titul Podsvětí 239 Kč

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě