Čtenářská recenze: Jo Nesbo - Žízeň

Taky jste nevěřili, že Jo Nesbo nechá Harryho Holea spořádaně žít ve spokojeném rodinném zázemí kdesi na předměstí Osla? Ani já ne. Je jisté, že těch, kteří jedenáctý díl série Harry Hole přivítali s nadšením, rozhodně nebylo málo.
 

Od doby, co vyšla Policie, desátý a údajně poslední případ Harryho Holea, už uběhly dva roky. Zpočátku jsem oznámení o ukončení série vzala jako prostý fakt. Příběhy nerozbitného ztroskotance se sklony k alkoholismu jednou prostě musely skončit. Po dvouleté pauze však musím rozhodně říct, že mi Harry vlastně hodně chyběl. Přiznejme si, Harry je Harry!

A jakoby se ani on sám nedokázal spokojit s vidinou poklidného života. Vyučuje na akademii a žije spořádaným manželským životem, když ho policejní náčelník požádá o pomoc. Ač se zpočátku brání a odmítá, po vydírání policejního náčelníka nakonec musí chtě nechtě výzvu přijmout.

V Oslu totiž opět není bezpečno…

Vrah tentokrát využívá aplikaci Tinder a jeho vraždící způsoby jsou natolik extravagantní, že zamávají i ostříleným kriminalistou. Do úst si nasazuje železný chrup, pomocí něhož saje obětím krev. Tu si někdy dokonce na způsob smoothie smíchá s kapkou citrónu…

Vyšetřovací tým v čele s šéfkou Katrine tápe ve tmě, a tak Harry Holle přichází právě včas.

Až doposud jsem si myslela, že nejbrutálnější díl série je Levhart, kde Jo Nesbo šel dle mého vkusu dosti za hranice. V Žízni však zasáhl mnohem dál. Žízeň není nic pro slabší povahy. Brutální scény a způsob, jakým jsou vraždy prováděny, zvednou ze židle i zkušené čtenáře těch nejdrsnějších thrillerů.

Čím je však Jo Nesbo jedinečný je to, že ani zde nejde o samoúčelné vraždění. Nejde o prosté násilí a brutalitu. Jo Nesbo umí vše smysluplně vysvětlit a zakomponovat do propracovaného příběhu. Pokud vám v předchozích dílech šly na nervy Harryho nadpřirozené vlastnosti a vrozený instinkt detektiva, který se prostě nemýlí, bude se vám Žízeň o to víc líbit. Zde totiž Harry Hole vystupuje jako „obyčejný smrtelník“.

V knize Sněhulák se mi pachatele podařilo odhalit přibližně v polovině knihy. V Žízni jsem si také byla skoro jistá tím, že vím, kdo má tak obrovský zájem na tom vraždit mladé ženy přes randící aplikaci. Jenže Jo Nesbo postupně nahazoval další a další stopy a vodítka, takže jsem postupně byla čím dál víc zmatená. A konec? Ten byl strhující. Takové rozuzlení jsem nečekala ani náhodou.

Marně jsem přemýšlela, co by se Žízni dalo vytknout. V průběhu čtení mě snad napadla jen otázka, jak mohly další a další ženy jít na rande s někým, s kým se seznámili přes Tinder, přestože noviny byly plné zpráv o vraždícím maniakovi, který ke hledání svých obětí využívá právě tuhle seznamku. Jedná se přece o město o velikosti poloviční Prahy. O vrahově běsnění člověk doslova slyší na každém kroku. To, že ani taková medializace případu nestačí, mě trochu zarazilo, nicméně nevadilo.

Žízeň v rámci všech thrillerů, které jsem kdy přečetla, patří ke skutečné špičce. Jo Nesbo disponuje obrovským talentem a rozhodně ví, jak ho využít.

Detail titulu Žízeň
Vaše cena: 320 Kč Koupit
Takhle má vypadat správný thriller

… přesně tohle jsem si řekla po dočtení závěrečného finále, které osobně řadím mezi to nejlepší, co Jo Nesbo zatím svým čtenářům předvedl.

Zatím jsem se nesetkala s žádným článkem či spekulací o tom, že by snad mohl vyjít dvanáctý díl série Harry Hole. I přesto věřím, a především doufám, že se ho dočkáme.

Autorkou recenze je Andrea Simoglu

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Recenzovaný titul

Detail titulu Žízeň

Žízeň

Jo Nesbo

399 Kč

Koupit titul Žízeň 320 Kč

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě

Twitter Instagram