Čtenářská recenze: Z řeckých bájí a pověstí - Obrázkové příběhy

Víte děti, kdo to byla Afrodita a čím vládla? Co se myslí tím, když se o někom říká, že je to Apollón? A kde jsou Delfy? Co je práce Chárona? Jak vypadal Minótaurus? A co je to Olymp? Co provedl bohům Prométheus a čím vynikal Orfeus? A co bylo v Pandořině skříňce? Možná to už všechno víte, a když ne, nevadí. V téhle knížce si přečtete vyprávění o řeckých bozích, vzešlých z fantazie starověkých Řeků. S řeckými bájemi a pověstmi se budete setkávat po celý život. Odkazy na řeckou mytologii jsou totiž přirozenou součástí moderní kultury a světa, ve kterém žijeme.

Dozvíte se o tom, jak podle bájných řeckých pověstí vznikla Země, a narodil se největší ze všech bohů Zeus. Ten si společně se svými bratry rozdělil vládu nad světem. Sám panoval na nebi, Hádes v podsvětí, Poseidón mořím. Zeus si za sídlo panování zvolil Olymp a za ženu svou sestru Héru.

Mezi dvanáct Olympanů patřily Diovy děti – Athéna, dvojčata Apollón a Artemis, božský kovář Héfaistos, posel bohů Hermés, válkychtivý Arés či rozmarný bůh vína Dionýsos a Diovy sestry: Héra, Hestia a Démétér. A také z pěny zrozená bohyně lásky a krásy Afrodita. Ale nebe, zemi i moře a podsvětí obývala řada dalších bohů a nadpřirozených bytostí…

Bohové byli někdy spravedliví, jindy krutí, měli své slabosti i vrtochy. Dokázali lidem pomoci, ale zároveň je i krutě ztrestat. Často vyžadovali obdiv a úctu a běda těm, kteří se jim vzepřeli. Faethón, Filémón a Baucis nebo král Lykaón tvrdě doplatili na neúctu k bohům. Určitě se mnohokrát setkáte také se slovním spojením Ikarův pád nebo Daidalova pomsta. Ale příběh třeba příběh Eróta a Psyché má přes všechna trápení nakonec dobrý konec.

Příběhy jsou krátké, jejich jádro ale tvoří komiksové ilustrace, které pomohou dětské představivosti dobře pochopit, jaké poselství příběh přináší. Na konci knihy nechybí jmenný a místní rejstřík, který je dobrou rukovětí pro ty, kteří si chtějí vyhledat informace o svém oblíbeném bohovi.


O autorech: Autor knihy Pavel Augusta je geolog a geofyzik, autor prací z oboru, také nakladatelský redaktor, publicista a autor populárně naučných knih pro děti a mládež.

František Honzák je český publicista, lexikograf a nakladatel, který mj. programově usiluje o přiblížení mimoevropských zemí a kultur českému čtenáři. 

Ilustrátor této knížky Gabriel Filcík patří mezi mé oblíbené ilustrátory dětských knih. S jeho tvorbou se setkáte v knihách i dětských časopisech. Zabývá se didaktickou grafikou, grafickou úpravou knih, animovaným filmem i designem hraček. Získal také mnoho prestižních ocenění /např. 1971 nejkrásnější kniha roku, 1989 Čestné uznání nakladatelství Albatros, 1992 Výroční Zlatá stuha, 1994, 1999, 2002, 2003 Zlatá stuha/. Jeho osobité a humorné ilustrace dětských knih si jistě zamilujete na první pohled, stejně jako já.

Kniha je určena pro děti od 7 let.

 

A na konec si dovolím malý testík pro ty děti, které si knížku pečlivě přečetly:

Kdo z králů měl oslí uši?  Co je to Styx? Co nebo kdo je Kerberos? Co je to Olymp a kde leží? Co znamená, když se o někom řekne, že dělá Sisyfovu práci?


Autorkou recenze je Lucie Bednářová.

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě