Knižní web

Čtenářská recenze: Erik Axl Sund - Vraní dívka

Hned v úvodu upozorňuji, že pokud jste útlocitnější povahy, tak raději nečtěte ani recenze k této knize, a to ani tu moji. Autoři skutečně nezapadají svou tvorbou do takzvaně normální či běžné sorty a varování na obálce má své opodstatnění. Když jsem se dostala zhruba do čtvrtiny, vážně jsem uvažovala o tom, že navzdory svým zásadám knihu nedočtu. Otřesných příběhů týkajících se týrání či zneužívání dětí bylo napsáno hodně, ale žádný nebyl tak otevřeně syrový, jako je právě tento.

Vraní dívkaZaujalo mě, že v jednom z rozhovorů dvojice autorů uvádí, že chtěli rodnému Švédsku pošramotit jeho (dle jejich názoru) nezaslouženě dobrou pověst. Pokud bych brala text knihy jako bernou minci, tak to se jim to podařilo naprosto dokonale: apatická policie, nezachytitelná organizovaná síť pedofilů, obchod z dětmi, děti ohrožované lidmi, kteří by jim měli být nejbližší, tím nejnechutnějším myslitelným způsobem….

Jednou z hlavních postav je komisařka Jeanette Kihlbergová, která je pověřena vyšetřováním případu nálezu mumifikovaného těla malého chlapce – tělo nese známky brutálního mučení a navíc mu schází část těla. Nikdo dítě nepohřešuje, jeho totožnost je neznámá. Jeanette a její tým rozjíždí obvyklou mašinerii vyšetřování, ale od začátku je jasné, že případ nebude běžnou rutinní záležitostí, už vzhledem k tomu, že v těle oběti soudní lékař najde velké množství znecitlivujícího prostředku, jaký užívají zubní lékaři.

Další důležitou postavou je psychoterapeuta Sofia Zetterlundová, která přichází do styku se osobami, jejichž psychika je velice silně narušena, mezi její pacienty patří i zadržený pedofil, zneužívající vlastní dceru, který je přesvědčen o tom, že jeho jednání je správné, přitom však v samém koutku podvědomí ví, že ne – výsledkem je pokus pomocí z kontextu vytržených citací z historie a náboženství obhájit sám sebe před okolním světem a především sám před sebou.

Vraní dívkaAutoři rozehráli mistrnou hru plíživé, všudypřítomné dusivé hrozby, bezhlesého křiku nevinných dětských obětí, krutého mlčení jejich katů, to vše rámované obyčejnými životy obyčejných lidí, kdy se lhostejnost, tak běžná v dnešním světě může stát velice snadno spoluviníkem zločinů – zločiny spáchané na dětech, které nikomu nechybí přece  není nutno vyšetřovat tak důsledně….

Pokud vám nervová soustava dovolí a knihu dočtete, (mimochodem jako detektivní thriller hodnotím příběh na jedničku s hvězdičkou!) tak se připravte na to, že první díl této trilogie končí ve chvíli, kdy děj nabírá závratnou rychlost…a to další díl můžeme očekávat až (nejdříve) koncem roku!!

A na závěr ještě jednou: Pokud jste měli dojem, že varování na obálce knihy je pouze další z řady mazaných marketingových tahů, tak v tomto případě opravdu ne!

Autorkou recenze je Iveta Filanderová

Recenzovaný titul