Čtenářská recenze: Andrew Mayne - Teorie vraždy

Na místě, kde kdysi jeden sériový vrah pohřbíval své oběti, došlo k podivné dvojnásobné vraždě. Na scénu se opět vrací bioinformatik Theo Cray, který onoho sériového vraha kdysi odhalil, a který nyní dostává od FBI neoficiální nabídku pustit se do vyšetřování. Coby podezřelý byl zatčen forenzní technik, který je ale v šoku, nic si nevybavuje a navíc jeho beztrestná minulost nenasvědčuje tomu, že by vrahem mohl být on. Na scanu jeho mozku z magnetické rezonance se objeví zvláštní abnormalita. A kromě toho všeho Theo Cray záhy zjišťuje, že místa činu navštěvuje záhadný muž. 

Theo Cray momentálně pracuje na vládních výzkumech a práce mu pomáhá pozapomenout na minulost. V podstatě žije idylický život se svými vědeckými projekty. Ten se rozplyne v okamžiku, kdy ho osloví agent FBI s prosbou, zda by nemohl být nápomocný jednomu vyšetřování. Jedná se o vraždu dvou forenzních techniků FBI. Třetí je pohřešován. K vraždě došlo na místě, kde vrah, kterého Theo Cray dopadl, pohřbíval svoje oběti.

Theo celou věc uzavírá poměrně jednoduše: vrahem je určitě ten, který je nezvěstný. Ty dva zabil a pak utekl. Má přece spoustu práce na vládních projektech… Jenže případ není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Daniel Marcus, pohřešovaný forenzní technik, se nakonec objeví, ale na nic si nevzpomíná a je zmatený. A Theo Cray opět nastupuje na scénu a začíná s vyšetřováním.

Posílá Marcuse na magnetickou rezonanci. V tento moment děj nabírá na obrátkách. Zdá se, že Theo má před sebou úplně nový profil psychopata, ďábelského génia, který využívá svou vysokou inteligenci k vraždění. Tentokrát je to tedy hra dvou vysoce inteligentních superhrdinů: Theo versus geniální padouch.

Teorie vraždy nijak významně nekoresponduje s předchozími dvěma díly série Naturalista, nicméně některé detaily spolu souvisí a čtenářům bych rozhodně doporučila začít sérii dvěma předchozími knihami. Jednak vám nebudou unikat některé drobnější souvislosti a pak také budete moci lépe pozorovat vývoj hlavní postavy, Thea Craye. Neustále se posouvá, a zatímco v knize Šelma na mě působil jako hrdina s nadpřirozenými schopnostmi, v Teorii vraždy je mnohem uvěřitelnější. Nezapírám, že to mohlo být způsobeno tím, že jsem si stihla zvyknout na hlavního hrdinu a jeho neobvyklé, vědecké postupy vyšetřování, takže mě s třetím dílem tolik nepřekvapovaly, jako v tom prvním nebo druhém.

Vyvíjí se také autorův styl. Andrew Mayne čím dál lépe pracuje s příběhem, přesně dávkuje napětí a udržuje ho až po fenomenální konec. Theo Cray jako hlavní hrdina působí sympaticky, má smysl pro humor a kromě toho při vyšetřování využívá své znalosti z chemie a biologie, takže není typický detektiv. Ačkoli Teorie vraždy není až tak drsná jako Hračkář, má v sobě plno geniálních nápadů, které mě překvapily. Výjimečně se mi stalo, že všechno to množství vědeckých úvah ději trochu ubírá na reálnosti, nicméně ke knize jsem přistupovala s tím, že jsem s touhle skutečností počítala. Prozatím je pro mě Teorie vraždy nejlepší knihou celé série.

Knížka má neuvěřitelný spád. Neustále se v ní něco děje a pro nadbytečnosti v ní není prostor. Závěr je hodný kvalitního thrilleru: napětí až do posledního řádku a po jeho dočtení okamžitě zjišťujete, na kdy je plánováno vydání dalšího dílu.

Hodně se mi líbilo šokující ukončení, které slibuje pokračování ve stejném duchu. Jak sám autor v jednom ze svých rozhovorů prozradil, můžeme se těšit ještě na celou řadu dílů téhle série. Grandiózní závěr skvěle vyrovnal trochu slabší začátek. Samotný případ byl dost neobvyklý, stejně jako v předchozích dvou dílech. Theovy metody pro mnohé možná mohou být trochu diskutabilní a méně obvyklé, ovšem právě to je nejspíš důvod, proč jsou knihy tohoto autora tak populární.

Je možná na místě si přiznat, že pro většinu z nás jsou Theovy vědecké teorie na míle vzdálené našemu chápání i znalostem, a že nemáme vůbec ponětí o tom, zda jsou vůbec reálné či nikoli. Možná, že by si skuteční vědci rvali vlasy nad neskutečností Theových badatelských metod a výzkumů, kdo ví? Obliba knih série Naturalista však svědčí o tom, že všechno baštíme i s navijákem.

Detail titulu Teorie vraždy
Vaše cena: 299 Kč Koupit

Tuhle sérii asi nejde nemít rád. Theo ani tentokrát nezklamal. Věřím, že nejsem sama, kdo po přečtení Teorie vraždy nutně potřebuje další díl. A podle zatím dostupných informací se zase máme na co těšit.


Autorkou recenze je Andrea Simoglu.

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Recenzovaný titul

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě