Čtenářská recenze – Shane Kuhn: Jak zabít svého šéfa

„Pokud tohle čtete, jste noví zaměstnanci Lidských zdrojů, a. s. Gratuluju. A upřímnou soustrast.“ Těmito slovy začíná kniha Shanea Kuhna Jak zabít svého šéfa, která má podtitul Příručka stážisty. A tato první slova perfektně vystihují atmosféru celé knihy.

Jak zabít svého šéfa je drsné čtení, které je ale podáno s vtipem a smyslem pro ironii. Hlavní hrdina John Lago vraždí už od puberty, momentálně mu je pětadvacet, na kontě má čtyřiatřicet obětí, a tak k vraždám přistupuje jako ke kterékoliv jiné práci. Slušně ho to živí, není to nuda, má možnost podívat se na zajímavá místa a seznámit se se zajímavými lidmi.

Pravda, pak je zabije, ale co na tom…

Asi bych měl trochu nastínit děj, že ano? John Lago pracuje ve firmě Lidské zdroje, a. s., což je pouze krycí označení pro organizaci nájemných vrahů, kteří se maskují za mladé stážisty, vetřou se do přízně své oběti a jakmile se naskytne vhodná příležitost, chladnokrevně ji odkráglují.

John Lago už zabíjel pedofilní módní návrháře, vyděračské mafiány, zkorumpované politiky i irské revolucionáře. Nediskriminuje. Zabíjí všechny, které mu klient zaplatí. Jenže teď Lagovi táhne na pětadvacet a jelikož už pro svou roli stážisty začíná vypadat příliš dospěle, čeká ho poslední zakázka a pak konec, šlus, adieu a vzhůru k normálnímu životu!

Mladý zabiják si našetřil dost peněz na to, aby mohl začít nový život s čistým štítem. Jenže během poslední zakázky se všechno začne komplikovat…

Ano, hlavní hrdina je padouch. Jenže jeho oběti taky. Jak zabít svého šéfa je kniha o zlých lidech, kteří dělají zlé věci jiným zlým lidem. A je to perfektní kombinace!

Jak jsem už zmiňoval, Shane Kuhn hlavnímu hrdinovi vdechl smysl pro humor a ironii, takže i když vraždí, nezapomíná u toho pronášet hlášky z kultovních filmů. John Lago je prostě sympaťák, se kterým byste rádi vyrazili na lov. A díky této knize můžete, protože to je právě on, kdo příběh vypráví a okořeňuje svými vtípky.

Takhle by to vypadalo, kdyby měl Poutník z thrilleru Já, Poutník smysl pro humor jako Mark Watney z Marťana. Neuvěřitelně napínavé a zábavné čtení. Řekl bych, že se bude líbit spíš mužům, ale já – stejně jako John Lago – nediskriminuji, takže dámy, i vy jste srdečně zvány k četbě…

Autor recenze: Vojtěch Klinger

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě