Čtenářská recenze: Andrew Mayne - Šelma

Co byste si mysleli o dnu, který začne tím, že se vy, ještě ne tak úplně vzhůru, zčistajasna ocitnete v bezprostřední blízkosti bleskového policejního zásahu. A aby toho nebylo málo, tak vás, doposud zcela zkoprnělého, zdvořilý, leč nekompromisní policista, takzvaně sebere. Asi nic pozitivního, že. A přesně takhle začne den profesora bioinformatiky Theo Craye. V lesích, nedaleko místa, kde se profesor právě zdržuje, bylo nalezeno tělo mladé ženy. A protože se jedná o bývalou Crayovou studentku, stává se Theo automaticky jedním z hlavních podezřelých.

Než se vyšetřování stihne pořádně rozběhnout, je Theo propuštěn, protože podle dobrozdání odborníka se dívka stala obětí útoku divoké šelmy, s největší pravděpodobností medvěda.  Profesor, přestože je dívčinou smrtí otřesen, si přesto jako správný vědec povšimne detailu, který policii unikl a který nade vší pochybnost ukazuje, že vrahem není zvíře, ale člověk. Navíc se zdá, že tento lidský predátor podle všeho neudeřil poprvé. Na základě svojí specializace a vytříbeného smyslu pro přirozený řád přírody Theo vytipuje (nejen) pomocí počítačového programu místa, kde se mohou nacházet další těla potenciálních obětí.

Hned první prověřovaná lokalita potvrzuje profesorovo podezření – nalézá mrtvolu místní problémové dívky, dívky, kterou nikdo nehledá, protože podle všeobecně přijímaného názoru sbalila svých pět švestek a opustila město. Zmizely její věci i auto a zmatené historce o útoku jakéhosi dravce, kterou vypráví její nejlepší kamarádka, nikdo nevěří, protože jde o narkomanku a příležitostnou prostitutku. Čím více času Theo věnuje pátrání, tím víc si uvědomuje, že má co do činění s vysoce inteligentním bezcitným zabijákem, jehož podle všeho těší nejen samotné zabíjení, ale užívá si samotný lov.

Detail titulu Šelma
Vaše cena: 319 Kč Koupit
Andrew Mayne napsal výborný příběh, který čtenáře vtáhne zcela nenápadně do děje a stejně nenápadně si ho podmaní. Do samého závěru knihy nebylo jasné, kdo vlastně je šelmou v lidské podobě. Jsem trošku skeptická, co se týká reklamních superlativů opěvujících knihy, ale Šelma je skutečně taková, jak slibovaly upoutávky a trailery – výjimečná, šokující a rozhodně výrazně vybočuje z běžné tvorby.

Autorkou recenze je Iveta Filanderová

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Recenzovaný titul

Detail titulu Šelma

Šelma

Andrew Mayne

399 Kč

Koupit titul Šelma 319 Kč

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě