Říká se tomu nespolehlivý svědek

Cesta do práce, úplně stejná jako každý den. Úplně stejný vlak v 8:04 a z něj úplně stejný výhled na domky na předměstí. A tuhle mladou ženu Rachel taky vídá pravidelně, jak si zadními dveřmi vychází na zahrádku u kolejí vypít svůj první šálek kávy. Ale počkat – ten chlap – co tam u ní dělá ten chlap?

Rachel má hezkou řádku vlastních problémů. Pít začala už před rozvodem, posléze se dostavily i potíže v zaměstnání, kde bylo všem při prvním pohledu úplně jasné, že si místo snídaně dopřála pár skleniček. Nezvládá vlastní život, je plná nenávisti. A to především vůči nové ženě svého bývalého manžela…

Všechno, co ta děvka teď má, je z druhé ruky. Chci vědět, jak se jí to líbí. Chci jí zavolat zpátky a zeptat se jí: Jaké to je, Anno, bydlet v mém domě mezi nábytkem, který jsem kupovala já, spát v posteli, kterou jsem s ním celé roky sdílela, krmit dítě u kuchyňského stolu, na kterém mě šoustal?

Rachel moc dobře ví, jak je na tom špatně. A vlastně je s tím docela smířená. Až do toho osudného rána, kdy naposled uvidí z okna vlaku tu ženu – na druhý den už policie vyhlašuje pátrání po pohřešované… Rachel má pro vyšetřovatele důležitý, možná klíčový dílek skládačky. Jenomže nikdo jí nevěří. Má problémy s pitím. Je nespolehlivý svědek.

Příběh se před očima čtenáře odvíjí a skládá dohromady ve třech vypravěčských liniích. Sledujeme Rachel, jak se neodvratně zamotává do průběhu vyšetřování, jak bojuje s vlastním návykem, aby pro jednou střízlivá mohla uvažovat, jak to všechno do sebe zapadá. Sledujeme Annu, která si jen stěží dokáže vychutnávat život s milovaným mužem a dceruškou, když ji nepřetržitě stíhá přízrak Tomovy exmanželky.

A nakonec vidíme taky Megan z domu u tratě, Megan, která objímá svého majetnického, ale v podstatě hodného a po uši zamilovaného muže jako jakákoli jiná hodná, normální manželka – jako by její nitro nepřekypovalo tíživými tajemstvími…

Dívka ve vlaku je strhující příběh tří nečekaně propletených osudů tří žen, které všechny hledají to samé – kousek klidného štěstí po boku někoho, kdo by je ochraňoval. Paula Hawkinsová překvapivě zručně nahazuje nápovědy a vodí čtenáře kolem několika pravděpodobných rozuzlení, než mu v grandiózním finále odhalí identitu pachatele. Schválně – zkuste si tipnout ;-)

„Tak moment: tys ji tedy znala?“
„Jen trochu,“ odpovídám.
„Odkud?“
„Z její galerie.“
„Aha,“ opáčí. „A kdo je ten chlap?“
„Její terapeut,“ prozradím mu. „Kamal Abdic. Viděla jsem je pohromadě.“
„Vážně? Ten maník, co ho zavřeli? Já si ale myslel, že ho zase pustili.“
„To taky ano. A je to moje chyba, protože jsem nespolehlivá svědkyně.“
Tom se zasměje. Tiše, přátelsky – neposmívá se mi. „Rachel, no tak! Udělalas dobře, že ses přihlásila. Určitě nejde jenom o tebe, háček bude asi někde jinde.“ V pozadí slyším dětské žvatlání a Tom pronese něco stranou od telefonu, něco, co dobře neslyším. „Už musím jít,“ říká. Umím si představit, jak odkládá přístroj, bere do náručí dcerušku, dává jí polibek a objímá svou manželku. Dýka v mém srdci se otáčí dokola, dokolečka a bez ustání.


* * *

Detail titulu Dívka ve vlaku
Vaše cena: 299 Kč Koupit

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Související titul

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě