PRVNÍ RECENZE: Kříďák

Knižní debut britské autorky C.J.Tudor nás zavede do poklidného města Anderbury k partě dětí, kterým k životu stačí pár kamarádů, hry a balíček kříd …

Román je psán v podobném duchu, jako kniha Stephena Kinga: To. Autorka se nechala inspirovat několika motivy, z nichž zmíním hlavně pospolitost a rozbíhavost lidských vztahů nejen mezi přáteli, ale také v rodině, dále šikanu, obavy, noční můry a velmi tenkou hranici mezi skutečností a fikcí. Vše zasadila do nového příběhu a obohatila vlastními fantazijními prvky. Výsledkem je napínavý román, který čtenáře nenechá spát.

Celým příběhem nás provází dvanáctiletý Eddie a jeho o třicet let starší já. Kapitoly se střídají, jednu chvíli jsme v době Eddieho dětství, stavíme bunkry, bojujeme proti nepřátelům a kreslíme si křídami po zemi, v druhou chvíli bojujeme s nočními můrami a nacházíme zdi pokreslené panáčky s oddělenými částmi těla.

Křídy po chvíli svého působení přestávají plnit svou původní roli a stávají se nástrojem pro zviditelnění symbolů, které s nevinnou dětskou hrou nemají skrz naskrz nic společného. Symbolika panáčků, kteří se zjevují na cestách, dovádí hlavní hrdiny k úzkým cestám do lesů, kde za stromy číhá smrt.

Eddieho dospělé já tráví hodně času vzpomínkami, které čtenáře postupně přivedou až k traumatu, jež snaží vytěsnit ze svého života. A když už se zdá, že by zase mohlo být dobře, ozve se jeho starý přítel a věci, které byly kdysi zameteny pod koberec, znovu ožívají.

A právě u vzpomínek bych se ráda na chvíli zastavila. Dost často se totiž stává, že takové střídání minulosti s přítomností působí zmateně. Není to ale případ Kříďáka. C.J.Tudor vytvořila celistvý, na sebe navazující text, který žádný dojem chaosu nevyvolává.

Příjemným oživením byly dialogy. Eddie už coby dítě vyniká v ironických poznámkách, které ostatně neucházejí ani dalším postavám. Postavy jsou uvěřitelné a vystupují se vším, co k nim v rámci jejich věku patří.

Kříďák není na začátku lepší než na konci. Je pořád stejně dobrý, jen s jednou chybou – za poslední stranou už nenásleduje další...

Autorka recenze: Andrea z blogu Život mezi písmenky

Detail titulu Kříďák
Vaše cena: 319 Kč Koupit

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Komentáře

(10. listopadu 2018 v 9:57)
Odkolika let byste knížku Kříďák doporučili, např. 11/18??...

Související titul

Detail titulu Kříďák

Kříďák

C. J. Tudor

399 Kč

Koupit titul Kříďák 319 Kč

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě