Čtenářská recenze - Michal Šefara: Podsvětí

Příčina a důsledek - zdánlivě logicky po sobě jdoucí události. Jenže: kdo rozliší co je příčina a co důsledek? V pražském metru začíná docházet k výpadkům elektrického osvětlení, v nevysvětlitelných vzepětích enerie praskají žárovky po desítkách, z tunelů se nesou podivné zvuky nahánějící strach, objevují se primitivní oltáře, kde coby obětiny leží mrtvá zvířata a oči cestujících mají někdy děsivý vzhled....

Metro denně přepraví tisíce lidí, většina z nich spěchá, myšlenkami už někde v cíli své cesty a málokdo si všímá....Čeho? Třeba toho, že pohyblivé schody jedou v každou denní dobu jinou rychlostí, nebo různých nápisů, jejichž význam není mnohdy tak úplně jednoznačný. Na druhou stranu existují lidé, kteří vidí velice dobře úplně všechno a dokonce vnímají i mnohem víc! Slyší temnotou skrytý tep každé stanice, každého tunelu - metro žije a má vlastní vůli, neústupně vytrvalou a plnou tvrdošíjné zloby.

Jedním z těch, kdo vnímá, kdo si je vědom toho, že se chystá něco, Něco s velkým N, je Haďák, vedoucí technik v metru, při rutinních kontrolách v tunelech nachází podivná znamení: kříže skrytě vyryté, či vyškrábané do stěn tunelů, téměř vidí v nejtemnějších zákoutích obrysy onoho neznáma. Zprvu se sice se brání uvěřit tomu co vidí a slyší, ale stále se zvyšující počet podivných úkazů a zlověstných znamení mu nedává příliš na výběr.
Policista s přilehavým přízviskem Kerberos se během své služby v prostorách metra setkává s tolika neobvyklými událostmi, že se jeho tušení mění v jistotu takřka neochvějnou. Temnota a stín prostupují všechno a všechny, dokonce i on sám cítí, že není vždycky tak úplně pánem svých myšlenek a činů.
Křehké blondýnce Nině se už od dětství zdá, že z tunelů slyší táhlé volání jejího jména - a v poslední době naléhavěji než kdy dřív - ráda si v prostorách metra hrávala, cítila se zde vždycky líp, než v betonové džunli sídlišť, skoro by se dalo říct - v bezpečí.

Osudy těchto tří hlavních hrdinů se protnou v jednom jediném středobodu všeho dění a tím je samozřejmě metro. Děj příběhu neúprosně směřuje k dramatickému vyvrcholení, vír událostí vtahuje postupně do záludného Malströmu víc a víc lidí a zdá se, že spirálu smrti otáčející se v šíleném tempu už nikdo a nic nemůže zastavit.

Každá stanice metra je jiná, odráží dobu svého vzniku, architektonické zpracování se přizpůsobuje stoupajícím nárokům cestujících, nutnosti ekonomické rentability vestibulů a vstřebává veškeré módní vlivy, ale zároveň se zdá, že kopíruje jednotlivé části antického podsvětí se všemi jeho atributy. Záleží na každém člověku, na jeho schopnosti vnímat tajemství ukrytá za fasádou všedních každodenností. 

Detail titulu Podsvětí
Vaše cena: 239 Kč Koupit
Na této knize, která zřetelně vyčnívá z tvorby soudobých mladých autorů neotřelým zpracováním tématu, mě především potěšil nový pohled na místa kterými dnes a denně procházím po mnoho let, aniž bych si všimla jejich zvláštní, skryté krásy a tajuplnosti. Díky pane Šefaro, otevřel jste mi nové obzory!

(I když .....občas mě v metru napadne, že ten stín, co prokmitnul na mramorové stěně naproti mě, zmizel nějak moc rychle a tak trošku mi zatrne....)

Autorkou recenze je Iveta Filanderová

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Recenzovaný titul

Detail titulu Podsvětí

Podsvětí

Michal Šefara

299 Kč

Koupit titul Podsvětí 239 Kč

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě