NEVÍTANÝ HOST: Agatha Christie by byla pyšná!

Odlehlý hotel v horách. Deset hostů. A víkend, ze kterého se vrátí jen někdo. Autorka bestsellerů Manželé odvedle a Někdo cizí v domě svým novým thrillerem skládá poctu Agatě Christie.

Je pár jmen, která by měl znát každý fanoušek mrazení v zádech. Shari Lapena je jedním z nich. Autorka napínavého románu Manželé odvedle v roce 2017 čtenářům způsobila největší zástavu srdce od chvíle, kdy vyšla Dívka ve vlaku, a v podstatě založila nový žánr – domestic thriller.

Čím se „domestic thriller“ liší od thrillerů Johna Grishama nebo Angely Marsonsové? Tím, že se zaměřuje na vztahy mezi členy jedné rodiny. Obvykle se taky odehrává v komorní atmosféře. V Manželích odvedle se pozornost čtenáře soustředila na manželský pár, který přišel o potomka, a podezřelé sousedy z vedlejšího domu. Oproti klasickým thrillerům je zde oficiální policejní vyšetřování odsunuté na vedlejší kolej, probíhá nezávisle na hlavní zápletce.

I ve třetím románu Shari Lapeny, který se jmenuje Nevítaný host, sledujeme vztahy mezi blízkými lidmi. Ale s tím rozdílem, že těchto skupinek je tady víc: manželské páry, čerství snoubenci, milenci, kamarádky a dokonce i podivínská spisovatelka… Pestrá směsice, která se navzájem nezná, ale jejich vztahy jsou jako sud se střelným prachem. Na první pohled se všichni tváří mile a přívětivě, ale když zemře první člověk, něco se změní.

Za normálních okolností by člověk vzal nohy na ramena, jenže tady to jaksi nejde. Sněhová bouře totiž idylický horský hotýlek odřízne od civilizace. Mobilní signál nefunguje, silnice jsou zaváté, cesty namrzlé, a tak hostům nezbývá než počkat, až silnice zase budou průjezdné… a přežít co nejdéle!

Jak se totiž brzy ukáže, první smrt byla jenom začátek a nikdo neví, kdo bude na řadě příště.

Shari Lapena otevřeně přiznala, že jí inspirací byly klasické detektivky Agathy Christie jako Deset malých černoušků nebo Vražda v Orient expresu: skupina lidí v uzavřeném prostoru, vražda a následné lámání si hlavy nad tím, kdo by k ní mohl mít motiv.

A že si čtenář při čtení Nevítaného hosta bude lámat hlavu je téměř jisté. Jedná se o takový ten druh případu, kdy motiv nemá nikdo – nebo ho naopak mají všichni? Autorka pozornému čtenáři připravila několik stop a vodítek, takže ostřílení fanoušci krimi jsou schopni uhodnout, kdo z desítky pestrých postav je vrah, jenže pro ten případ si Shari Lapena nachystala ještě jedno eso v rukávu. Úplný závěr totiž zaskočí i ty, kdo vraha identifikovali správně.

Nevítaný host je ze všech knih Shari Lapeny čtenářsky nejpřístupnější. Na jednu stranu se na začátku musíme seznámit s výrazně větším počtem postav, ovšem mrazení v zádech, odhalování temných tajemství a přemítání o motivu si užijí všichni fanoušci napínavých příběhů. Radost, když si čtenář všimne stopy dřív než postavy v knize, bušící srdce ve vypjatých chvílích, těšení na každou další stránku… Agatha Christie by byla pyšná!

Radek Blažek

Detail titulu Nevítaný host
Vaše cena: 239 Kč Koupit

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Související titul

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě