Jak se stát členem Knižního klubu PREMIUM

Narodit se, či nenarodit

Próza Skořápka klíčového britského spisovatele Iana McEwana svým zasazením do zdánlivě izolované londýnské vily oživuje klaustrofobní prostředí autorových raných děl, zatímco tématem nevinnosti a zkušenosti a motivem zastaveného času upomíná kupříkladu na nedávnou novelu Na Chesilské pláži. A přesto je Skořápka – kterou sám autor označil za hravou fantazii – zároveň zásadně jiná.

 Jejím vypravěčem je totiž dítě stále ještě spočívající v mateřském lůně, navíc dítě, které je jakýmsi dnešním Hamletem.

Detail titulu Skořápka
Vaše cena: 199 Kč Koupit

            Na Shakespearovu tragédii odkazují jak jména jeho matky a jejího milence, tak zápletka. Developer Claude svede Trudy, manželku svého bratra Johna, melancholického idealisty a básníka, kterého pak spolu hodlají otrávit. Jejich čin ale není politického rázu, jen dychtí po dědictví, a při jejich zlovolném konání je sleduje opomíjený lidský plod. Doposud nemá jméno ani pohlaví a logicky je neschopen činu. Nicméně díky vyspělému intelektu vede brilantní monolog, k němuž – jak říká – načerpal znalosti zejména poslechem rádia, což je oblíbená činnost jím bezmezně milované matky.

            Trefně a vtipně se v proudu řeči vyjadřuje hlavně ke svému osudu od zvažování pomsty až po kvalitu vín, jimiž ho matka zalévá – přičemž si uvědomuje, jakého luxusu se mu v plytké a „dobře živené západní Evropě“ 21. století dostává. V této souvislosti se neopomene zmínit o nevalných vyhlídkách stran budoucnosti planety ani o současném angloamerickém, místy až neúnosně hyperliberálním akademickém klimatu. Tady až příliš nápadně ventiluje spisovatelovy mediálně známé názory, což platí i pro narážky na Hamleta a Macbetha, stejně jako na Jane Austen či Blakea. Navzdory autorovým zahořkle satirickým postřehům ovšem jeho literární dítě nakonec touží vyjít z dělohy na svět – s vysvětlením, že „povrch znamená vše“. Doufejme, že tu ironii McEwan vztahuje aspoň trochu i na sebe.

Zdroj: 26.2.2018  Respekt, HANA ULMANOVÁ, Autorka je amerikanistka.

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Recenzovaný titul

Detail titulu Skořápka

Skořápka

Ian McEwan

249 Kč

Koupit titul Skořápka 199 Kč

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě