Matky jsou peklo!

Na australském poloostrově Pirriwee vedle sebe žijí uštvaní příslušníci střední třídy, volnomyšlenkářští milovníci alternativního životního stylu i pohádkově bohatí ředitelé korporací. Jenže pro všechny děti je zde pouze jedna základní škola. Před jejími branami se každý den setkávají bankéři, instalatéři a léčitelky pomocí krystalů a pokoušejí se spolu zapříst rozhovor. Je proto jen otázkou času, než mezi takto rozdílnými lidmi dojde ke konfliktu.

Hned první den ve škole je Ziggy, pětiletý syn mladé matky samoživitelky Jane, nařčen z toho, že škrtil holčičku Amabelle. Ačkoliv svou vinu popírá – a Jane mu věří, ctižádostivá matka dívenky to nehodlá nechat plavat a začne organizovat petici.

Petici za vyloučení Ziggyho ze školy.

„Podle mého dnes rodiče věnují svým dětem moc velkou pozornost. Kde jsou ty zlaté časy neškodného nezájmu…“

Rodiče všech dětí se postupně přidávají na tu, či onu stranu a atmosféra ve škole připomíná válku. Dámy si do napjatých vztahů mezi sebou začínají promítat i staré ústrky a pozapomenuté hořkosti. Jeden z hrstky tatínků to vystihne poměrně trefně:

„Vždycky jsem říkal, že na pečování o děti je nejlepší to, že se vyhnete všemu tomu pletichaření v kanceláři. A pak se hned první den ve škole ocitnu ve válce dvou matek!“

Na stranu samoživitelky Jane, jež se bojí, že její syn nikdy nezapadne do kolektivu, se přidává i energická Madeline a krásná Celeste. Ačkoliv by to nikdy nepřiznala, Jane jim ve skrytu duše závidí jejich dokonalé životy bohatých paniček z předměstí. Netuší přitom, že i ony si prožívají svoje soukromá pekla.

Protože co vlastně víme o lidech v našem životě? Co víme o tom, jak tráví své večery? Jsou šťastní doopravdy, nebo je to všechno jenom přetvářka? I ty nejdrobnější maličkosti, problémy, které ostatním můžou připadat směšné, ale nás trápí, je potřeba řešit otevřeně a upřímně. Jinak vše lehce skončí příšernou tragédií.

Jeden z rodičů dětí v základní škole na poloostrově Pirriwee se totiž konce nadcházejícího školního roku nedožije.

„Občas je správné udělat něco nesprávného.“

SEDMILHÁŘKY je třetí kniha australské spisovatelky Liane Moriarty, která se dostává k českému čtenáři. Nese v sobě temný podtón blížící se smrti, který tvrdě kontrastuje se zdánlivě banálními problémy a potyčkami přespříliš opatrných matek. Sedmilhářky, v nichž se mísí humorné situace s vážnými manželskými problémy, se nejen v domovské Austrálii vyšplhaly na žebříčky nejprodávanějších knih.

„Blonďaté mikádo?“ Celeste přimhouřila oči, jako by se připravovala na následné zkoušení.
„Blonďaté mikádo ve škole vede. Takže pokud chcete být v rodičovském sdružení, musíte mít blonďaté mikádo.“ Madeline se na ukázku dotkla požadovaného sestřihu rukou. „Je to něco jako vnitřní směrnice.“
„A jsou ty ženy příjemné?“ zeptala se Celeste. „Nebo se jim máme radši vyhýbat?“
„No, myslí to dobře,“ opáčila Madeline. „Myslí to namouvěru velice dobře. Jsou něco jako, hmm, k čemu bych to přirovnala? Jsou takříkajíc dokonalé matky. Roli školních matek berou nesmírně vážně. Je to pro ně skoro jako náboženství. Jsou to matky fundamentalistky.“

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Související titul

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě