Čtenářská recenze - Liane Moriarty: Sedmilhářky

I malá lež může mít velké následky… Co se na první pohled jeví jako idyla, je na pohled druhý soukromým peklem…

Tři kamarádky a několik lží a tajemství skrytých za zavřenými dveřmi domovů. Starosti s dětmi, šikana ve škole, zášť vůči bývalým partnerům, nevěra či domácí násilí. Australská spisovatelka Liane Moriarty nahlíží „pod pokličku“ života na maloměstě ve svém románu nazvaném Sedmilhářky. Ten je po titulech Manželovo tajemství a Na co Alice zapomněla jejím třetím počinem, který se u nás objevil v českém překladu.

Děj Sedmilhářek se odehrává v malém australském městečku na poloostrově Pirriwee. Místní škola tady jednoho dne pořádá kvízový večer pro rodiče. Akce na podporu stmelování kolektivu a výběru peněz na nové tabule do tříd se ovšem zvrhne v tragédii. Při bouřlivé roztržce tu jeden z rodičů přijde o život. Podle všeho jde o vraždu… Kdo zemřel? A proč? Na odpovědi si čtenář musí počkat až do samotného závěru knihy.

Liane Moriarty přetáčí děj o půl roku zpět, kdy se vlákna vedoucí k onomu osudovému večeru začala jemně splétat. Dění sledujeme prostřednictvím tří žen. Tou první je svobodná matka Jane, hloubavá, uzavřená a plachá bytost, která se právě se svým pětiletým synem přistěhovala do městečka.

Druhou z žen je čtyřicetiletá Madeline, povahou rozený vášnivý živel, který žije podle hesla „co na srdci, to na jazyku“. Madeline je podruhé vdaná a s nynějším manželem má dvě malé děti. Z předchozího vztahu pak dospívající dceru, která ale v současnosti začíná tíhnout ke svému otci, jenž je před lety opustil, což nese Madeline hodně těžce. Třetí z kamarádek je Celeste, od přírody velká kráska, vdaná matka pětiletých dvojčat. Žije v pohodlí, až luxusu, přesto působí většinu doby vystresovaně…

Na pozadí příběhů žen se odvíjí i celkové dění městečka a život jeho obyvatel. Někteří z nich navíc na konci téměř každé kapitoly komentují a glosují nastalé situace. Povětšinou jsou tyto monology křišťálově jasnou ukázkou toho, jak vznikají nejrůznější drby a klepy, jak snadné je udělat z komára velblouda, jak se z pomluv stává „pravda“…

Graeme: Podle mého názoru to všechno začalo, když se mámy v domácnosti začaly hádat s pracujícími matkami. Jak se tomu jen říká? Válka matek. Moje žena se do toho nezapojila. Na něco takového nemá čas.
Melissa: Víte, co podle mého názoru rozžhavilo všechny doběla? Vši. Radši ani nechtějte, abych vám o nich vyprávěla.
Samantha: Vši? Jak ty s tím vůbec souvisí? Kdo vám tohle řekl? Že to byla Melissa? Chudák ženská trpí posttraumatickým stresovým syndromem, protože je její děti chytaly pořád dokola.  Promiňte, to není k smíchu. Není to ani trochu k smíchu.
Detektiv seržant Adrian Quinlan: „Vyjádřím se jasně. Tohle není žádný cirkus. Vyšetřujeme tu vraždu.“

Samotný děj knihy není vlastně ničím převratným, jsou to situace, jaké známe z každodenního života. Přesto je Liane Moriarty podává natolik osobitým a jemným stylem, že vám na jedné straně napíná nervy k prasknutí, a na straně druhé vás i přes ty dramata přátelsky hladí a rozesmívá. Drží se žánru psychologického románu, nastiňuje podněty, a stejně tak i sleduje důsledky, navíc vykresluje postavy do velmi důkladné hloubky. Pokud knihu lze k něčemu přirovnat, tak nejvíce se mi nabízejí seriálové Zoufalé manželky.

Sedmilhářky nakukují do běžného života člověka - do jeho radostí, starostí, malých i větších lží a špinavostí. Ale úplně nejvíce pojednávají o přátelství. Liane Moriarty umí! Klobouk dolů!

Autorka recenze: Eva Šamánková

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Recenzovaný titul

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě