Čtenářská recenze – Liane Moriarty: Sedmilhářky

Olala! Na Sedmilhářky jsem se hodně těšila! Po napínavém thrilleru Manželovo tajemství a romantičtěji laděném románu Na co Alice zapomněla si ovšem Liane Moriarty nastavila laťku hodně vysoko, a tak jsem zároveň měla obavy, aby mě Sedmilhářky nezklamaly.

Když mi konečně přišel ten balíček, prvních deset minut jsem byla jenom schopná očima hltat tu krásnou obálku se sedmikráskami. Taky mě překvapilo, jak je kniha tlustá – oproti Manželově tajemství nebo Alici má zhruba dvojnásobný počet stránek!

A pak jsem se konečně vrhla do čtení.

A znovu jsem si připomněla, jak je Liane Moriarty skvělá spisovatelka. Hned během prvních dvaceti stránek příběhu dokázala nejenom perfektně vystihnout atmosféru na jedné „obyčejné“ základní škole na australském pobřeží, ale také trojici hlavních postav.

Madeline je už ostřílená matka, přesto pořád neztrácí energii. Ve svých čtyřiceti letech pořád zvládá vypravovat děti do školy, vybírat si slušivé šaty a každé ráno kontrolovat vrásky ve svém obličeji. Z prvního manželství má čtrnáctiletou Abigail, která jí teď dělá vrásky svou touhou přestěhovat se ke svému otci. Kromě toho musí zvládat i Freda a Chloe, dvojici mnohem mladších dětí.

Celeste je jakýsi její protiklad. Nepřirozeně krásná, klidná a jaksi duchem nepřítomná. Je matkou dvojčat Maxe a Joshe, které jí však nedělají skoro žádné problémy. Žije v nádherném domě na útesu se svým bohatým manželem a jedním děsivým tajemstvím, které se chystá co nevidět vyplout na povrch…

A do třetice všeho dobrého je tady Jane. Obyčejná, mladičká Jane, která svého pětiletého syna Ziggyho musí živit i šatit sama, maximálně s občasnou pomocí svých rodičů. Jane je v Pirriwee nová a doufá, že tady zapomene na své ošklivé vzpomínky související s početím Ziggyho. Jenže místo toho se hned první den dostane do konfliktu s matkou jedné holčičky, která tvrdí, že ji Ziggy škrtil.

Autorka je všechny umí popsat s neuvěřitelným nadhledem, ale přitom důvěrně, takže s nimi od začátku musíme soucítit a vnímat jejich problémy jako svoje vlastní.

Není vždycky nutné říkat svým manželům úplně všechno.

Ten lehký, vtipný styl přitom drsně kontrastuje s tématem smrti, které se Sedmilhářkami prolíná od samého začátku. Na konci každé kapitoly jsou citace svědků hrůzné události, účastníků kvízového večera, který se podle všeho zvrhnul natolik, že došlo k vraždě.

Takže jaký je verdikt? Splnily Sedmilhářky vysoká očekávání? Rozhodně!

Ze tří knih Liane Moriarty, které jsem zatím četla, mi nejčtivější přišlo Na co Alice zapomněla, ale Sedmilhářky mi přišly nejnapínavější, v tomhle mi připomněly Manželovo tajemství. Někdo zde totiž přijde o život. Otázkou je kdo: bude to sympatická „co na srdci, to na jazyku“ Madeline? Krásná Celeste? Nebo křehká, zranitelná Jane?

Autorka recenze: Zdena Kořenová

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Recenzovaný titul

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě