Čtenářská recenze: Anders de la Motte - Konec léta

De la Motte mě zaujal na první pokus, jeho trilogie Game, Buzz a Bubble je naprosto skvělá a tak trochu jsem se bála sestupné tendence úrovně dalších knih. Následovala série MemoRandom a UltiMatum - opět výborně napsaná, velice čtivá. Autor, bývalý kriminalista bohatě zúročil své profesní zkušenosti i v zatím posledním literárním bonbónku krimithrilleru Konec léta.

Začátek příběhu nás zavádí do horkého léta roku 1983. Poklidný život malé vesničky rozvíří zmizení pětiletého chlapce, jedinou stopou je maličká bota nalezená v kukuřičném poli za domem, kde Billy žil. Policie spolu s dobrovolníky horečně pročesává okolí ve stále širších kruzích a naděje, že bude dítě nalezeno v pořádku, klesá s každou uplynulou minutou marného pátrání.

Dítě není nalezeno, případ je odložen a na fascikly tiše sedá dvacet let prach…..

Krutá rána, která rodinu postihla, měla drtivý dopad na všechny její členy. Matka po pobytu v psychiatrické léčebně spáchala sebevraždu, otec žije osamoceně v prázdném domě plném bolestných vzpomínek a udržuje pokoje mrtvé manželky a ztraceného synka v tomtéž stavu, v jakém je opustili. Dvě starší děti, Matthias a Vera žijí své vlastní životy, ale i je významně poznamenalo bratrovo zmizení a matčina smrt.

Vera, která si změnila jméno i příjmení, aby jí nic nespojovalo s medializovaným případem, žije ve Stockholmu pod jménem Veronica Lindhová, kde pracuje jako terapeutka ve středisku psychologické pomoci. Její skupinu klientů tvoří lidé, kteří utrpěli nějakou tragickou ztrátu a přišli o někoho ze svých blízkých. Pro Veronicu je jejich žal cosi jako droga, která jí pomáhá udržet její vlastní křehkou duševní rovnováhu.

Jednoho dne se Veronice zhroutí její uměle udržovaný svět předstíraného zapomnění, jako domeček z karet.  Na terapii se objeví mladík, který se představí jako Isac a začne vyprávět o zmizení svého kamaráda z dětství, mluví o zahradě a jejích zákoutích a schovávačkách tak, že Veronica si je téměř jistá, že mluví o jejich zahradě a že oním zmizelým kamarádem je její bratříček Billy…

Toto setkání zboří zeď, kterou Veronica postavila mezi sebe a minulost, a dívka začne pátrat, co se tehdy mohlo stát, kde je ukrytá pravda a proč se to, či ono stalo právě tak a ne jinak a hlavně co se stalo s Billym – žije? Pokud zemřel – jak a proč? Čí ruka ukončila život malého nevinného chlapce? Ovšem některé věci, které dlouho odpočívají pod nánosy času se nechtějí  svých tajemství vzdát.  Čím víc se Veronica  snaží  zjistit, tím intenzivněji vnímá, že jí mezi prsty uniká něco, co má téměř na dosah ruky.

Detail titulu Konec léta
Vaše cena: 239 Kč Koupit
Kniha je napínavá od začátku do konce, (zhltla jsem ji takřka na jeden zátah), celý příběh se odehrává pod tísnivým dojmem nevyřešeného zmizení  a  děj vygraduje tak překvapivým rozuzlením, že ji lze rozhodně zařadit ji k tomu nejlepšímu, co kdy v žánru severské krimi vzniklo.

Něco máme,“ řekl Rask. „Co myslíš, že to bude za krám? Ryba, rak, nebo něco mezi?“ Zatahal za lano, ale to se sotva pohnulo. „Couvni trochu,“ nařídil. Zapřel se o palubu a zkusil to znovu. Ať už se kotva zachytila o cokoli, odmítalo se to pohnout. „Do prdele!“ Rask si stoupl, znovu se zapřel nohama a zatahal za lano. Člun se rozhoupal a Sailor už si chvilku myslel, že se převrhne. Pak se loď najednou uklidnila. „Je to něco velkýho,“ zasténal Rask a začal provaz vytahovat. „Určitě kláda.“ Dál navíjel lano. Ulpíval na něm zelený lepkavý šlem a opadával do člunu. Sailor viděl, jak se hladina začíná hýbat. Neochotně, jako by nechtěla vydat to, čeho se kotva držela. Přistihl se, že tají dech. „No tak,“ sípal Rask.  Voda začala bublat. Objevilo se pod ní něco tmavého, pak něco světlého. Nějaký pytel, ze kterého se Sailorovi obrátil žaludek. Hlava, ramena, cosi, co připomínalo paži. Kotva se bez varování sesmekla z pytle a Rask spadl naznak. Praštil se hlavou o sedátko a člun se povážlivě zhoupl na pravobok. Tmavá voda se přelila přes bok, Sailor rychle vstal, aby loď vyvážil na druhé straně. Ale už bylo pozdě. Voda pohltila bok a hustá páchnoucí břečka spolkla jeho, Raska i celý člun.

Autorkou recenze je Iveta Filanderová

 

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Recenzovaný titul

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě

Twitter Instagram