Čtenářská recenze: Daniel Cole - Loutkář

Už první detektivka Daniela Colea byla tak trošku jiná – v Hadrovém panákovi je ústředním tématem rozluštění záhady kolem nálezu těla sešitého z šesti částí, z nichž každá pochází z jiné oběti. Autor stylem vyprávění dokázal čtenáře ke knize připoutat skutečně na max.
Na „dvojku“ jsem se těšila, i když jsem se tak trochu bála, že autor buď nepřekročí vlastní stín, nebo bude tunelovat sám sebe. Naštěstí se moje obavy nenaplnily. Cole nám, čtenářům, předhodil opět velice lákavou návnadu (v tomto případě tedy spíš Návnadu) a dosáhl toho, že i tentokrát je velmi těžké knihu odložit. Děj je nápaditě veden ve dvou souběžných dějových liniích, z nichž jedna se odehrává ve Velké Británii a druhá ve Spojených Státech. Svůj napínavý příběh Cole zasadil do notoricky známých kulis turisticky atraktivních míst Londýna a New Yorku a k dokreslení atmosféry mistrně využil předvánoční čas, který už sám o sobě disponuje tajemným, jiskřivě magickým kouzlem.

Vyšetřovatelku Emily Baxterovou, která zatkla „tvůrce“ hadrového panáka, kontaktují agenti FBI, protože v USA došlo k vraždě, v jejímž provedení lze vytušit vazby právě na tento případ. Na Brooklynském mostě byla nalezena připoutaná mrtvola muže, na jehož hrudi bylo vyřezáno slovo Návnada a nedaleko od nálezu prvního těla, byl z vody vyloven další muž, také s hrudí „popsanou“ nožem, nápis však tentokrát zní Loutka. Ale hlavě - jméno oběti je William Fawkes. Zdá se, jako se by vrah snažil vytvořit jakési děsivé, bizarně pokřivené zrcadlo: jakmile se stane hrůzný zločin na jednom kontinentu, v krátkém čase dojde k podobně zvrácenému krvavému divadlu i za oceánem. Když Bextrová s agenty FBI, Curtisovou a Rouchem, navštíví ve věznici s maximální ostrahou Lethaniela Masse (muže usvědčeného z vražd v případu Hadrového panáka), který si zde odpykává svůj doživotní trest, dojde ke vzpouře vězňů. Rozbuškou, která vede k propuknutí násilí, je vražda Lethaniela Masse a následná sebevražda jeho vraha. Vrah i oběť mají na hrudi tatáž slova jako mrtví z Brooklynského mostu: Návnada a Loutka. Před policií stojí jediný úkol – najít a zatknout toho, kdo v pozadí tahá za nitky. Jenže – kdo je Loukář?

Dvojice vražd pokračují, scénář je vždy velmi podobný svému „zrcadlovému odrazu“. Vyšetřovatelé zpočátku tápou, nedaří se najít žádné pojítko mezi vrahy a obětmi jsou zřejmě lidé, kteří byli ve špatnou dobu na špatném místě, zdá se, že nemají společného vůbec nic, až pak se konečně objeví první styčný bod – Loutky navštěvovaly psychiatrická sezení. Okruh podezřelých se rychle zužuje, až nakonec v síti zůstanou dvě jména doktor Alexei Green a doktor Philip East. Je jeden z nich hledaným manipulátorem, nebo je i tohle slepá ulička?

V New Yorku, nedaleko Broadwaye, v sále bývalého kina, kde se v současnosti schází věřící jedné z mnoha amerických církví, dojde k masakru policistů. Loutek i Návnad je zde víc a vlastně celá akce je jednou velkou návnadou a policie nevědomky plní úlohu loutky, protože zatímco se policejní složky sjíždějí k této krvavé události, v několika dalších částech města explodují bomby a počet obětí a zraněných dosahuje děsivých čísel. Před policí stojí takřka Herkulovský úkol - musí zabránit tomu, aby i v Londýně umírali nevinní lidé. Nadto jeden ze zatčených naznačil, že tentokrát dojde k apokalypse. Mravenčí práce desítek bezejmenných policistů a detektivů z obou států posléze konečně přinese ovoce, je zachyceno tenounké vlákno stopy vedoucí k Loutkáři a rozbíhá se šílený závod z časem…….

Detail titulu Loutkář
Vaše cena: 319 Kč Koupit
Loutkář je oproti Hadrovému panákovi celkově temnější, občas děj působí až depresivně, což se Coleovi podařilo odlehčit několika vtipnými, přesně umístěnými hláškami.

Představila Baxterovou velící zvláštní agentce Rose-Marii Lennoxové. Ztrhaná žena v FBI zřejmě pracovala jako obdoba Vanitové: byrokratka, maskovaná jako operační agentka, a to včetně charakteristického pouzdra se zbraní pro případ, že by jí chtěl někdo ukrást kopírku.

Jako shrnutí celkového dojmu – ne-li lepší (podle mě ano, lepší), tak minimálně stejně dobré čtení, jako Hadrový panák.

Autorkou recenze je Iveta Filanderová

 

 

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Recenzovaný titul

Detail titulu Loutkář

Loutkář

Daniel Cole

399 Kč

Koupit titul Loutkář 319 Kč

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě