Jak se stát členem Knižního klubu PREMIUM

Čtenářská recenze – Erik Axl Sund: Vraní dívka

"Stockholm je prodejná děvka. Od třináctého století spočívá v brakické vodě a svádí svými ostrovy a ostrůvky, svým nevinným zevnějškem. Je krásný a zrádný zároveň a jeho dějiny jsou zbarvené krveprolitím, požáry a exkomunikacemi. A nesplněnými sny."

Vraní dívkaTahle věta z Vraní dívky částečně vysvětluje, proč mám severské thrillery tak rád. Pod poměrně přívětivou slupkou, kterou zastupuje IKEA a Astrid Lindgrenová, se totiž skrývá něco temného a nebezpečného.

Jak už naznačuje knižní trailer, Vraní dívka od Erika Axla Sunda není další z tisíce identických severských kriminálek.

Kdepak. Tahle kniha je skutečně nepříjemná. Už originální název Kråkflickan zní jako když nehet skřípe o tabuli. Od samého začátku se navíc čtenář setkává s náznaky čehosi hrůzného – zmínka o krvavé minulosti jednoho náměstí, zavraždění ptáčci, usekané ruce afrických dětí. Čeká, co přijde dál. A pak se v centru Stockholmu najde mrtvola malého chlapce.

Vraní dívkaK případu je povolána policistka Jeanette, která se vzápětí obrací na psycholožku Sofii. Společně se snaží najít motiv a vraha samotného.

Kdo je Vraní dívka, která týrá malé chlapce? A proč to dělá?

Příběh mě zaskočil svou surovostí a drsnými popisy brutálních činů. Není to rozhodně čtení pro útlocitné povahy. Zdálo se mi ale, že se v tom autor někdy až vyžívá. Další věc, co mě dostala, byl zvrat v druhé polovině. Ten jsem vážně nečekal a stránky jsem díky tomu otáčel s ještě větší vervou.

Slabinou knihy jsou různé odbočky do minulosti a střídání dějových linií. Chápu, že to je všechno důležité a hraje to v příběhu svou roli, ale zpočátku jsem se kvůli tomu špatně orientoval v ději.

Finální verdikt? Vraní dívka není kniha pro každého, ale čtenáře, jehož baví zkoumat zkažená nitra zvrácených lidí, rozhodně dostane.

Autor recenze: Martin Holzknecht

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Komentáře

(7. dubna 2014 v 21:47)
Pro mě nafouknutá bublina a velké zklamání. Není ničím jiným......

Recenzovaný titul

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě