Čtenářská recenze: Elan Mastai - Dnešek není naposled

Vypravěč Tom Barren žije v současném světě, který se ale od toho, jaký známe my, výrazně liší. V „jeho“ světě byl totiž v roce 1965 uveden do provozu Goettreiderův motor (i když správně by se to mělo nazývat generátor), na jehož principu se následně začalo vyrábět všechno možné a tudíž je „jeho“ civilizace mnohem modernější a vyspělejší. Lidé mají díky Goettreiderovu motoru vše, co potřebují a jejich jedinou pracovní náplní je vytváření zábav nebo další výzkum.

Tom je ve svém světě outsider. Nic se mu nedaří, jak by si představoval, nic nedokázal v soukromém, ani pracovním životě. Jeho otec Victor je geniální vynálezce pracující na stroji času, matka potlačila svou osobnost, aby se ve všem podřídila otci a vytvořila mu optimální prostředí pro jeho výzkum. Když při nešťastné události Tomova matka umírá, řekne synovi a manželovi "postarej se o něj". Victor její vzkaz přirozeně pochopí tak, že se má postarat o Toma, a tak ho zaměstná jako náhradníka chrononauta ve svém výzkumu. Jako astronauti cestují vesmírem, putují chrononauti časem. A Victorům první pokus o cestu časem je již na spadnutí. Nikdo (ani Tom ne) nepočítá s tím, že by se Tom na cestu časem opravdu vydal. Dělá jen náhradníka nejlepší chrononautce, která se celý život chtěla stát astronautkou.

Přesto se události vyvinou tak, že Tom odcestuje do roku 1965 a stane se neviditelným svědkem pokusu Lionela Goettreidera při prvním spuštění jeho generátoru, na jehož základě se svět utvářel tak, jak ho Tom zná. Ale protože je Tom prostě packal, nepodaří se mu být jen pozorovatelem této významné historické události, jak bylo v plánu, ale omylem změní běh dějin. Po zběsilém návratu do současnosti se ocitne ve světě, který nezná Goettreidera, ani jeho motor a je neskutečně zaostalý… prostě náš běžný svět. Kupodivu v něm potká svého otce, stále žijící matku a dívku velmi se podobající jeho platonické lásce…

Detail titulu Dnešek není naposled
Vaše cena: 279 Kč Koupit

Kniha Dnešek není naposled je literární debut kanadsko-izraelského spisovatele žijícího v Torontu Elana Mastaie. Je přirovnáván k Marťanovi Andyho Weira. Dvě prvotiny mladých autorů, které prorazily do celého světa. Obě v žánru sci-fi, vydatně protkané humorem. Obě se mi líbily, ale kdybych měla srovnávat, tak Marťan asi o trošičku víc… Každopádně si budu hlídat vydání dalších knih obou těchto autorů!

Autorkou recenze je Lenka Mynaříková

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Recenzovaný titul

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě

Twitter Instagram