Jak se stát členem Knižního klubu PREMIUM

Čtenářská recenze – Lars Husum: Můj kámoš Ježíš

Loni na podzim jsem byl naprosto nadšený z knihy Smrt a jiné vrcholy mého života, takže když jsem zaregistroval knihu s podobným námětem, kde ale ovšem namísto Smrtky vystupuje coby postava Ježíš, zaujalo mě to!

V první řadě je nutné říct, že ačkoliv obálka je podobně zářivá a podobně veselá, tahle kniha je MNOHEM citlivější a vážnější než Smrt a jiné vrcholy mého života. V mnoha momentech spíš než humoristický román připomíná psychologické drama.

Hlavní hrdina Nikolaj je totiž sirotek, který se snaží najít útěchu ve smrti matky v pouličních šarvátkách a alkoholu. A když mu potom osud uštědří další ránu a on uvažuje o sebevraždě, v ložnici se mu objeví podivný chlápek, který o sobě prohlásí, že je Ježíš, a že ho přišel spasit.

To, co následuje, je fantastická čtenářská jízda. Můj kámoš Ježíš je kniha o hledání přátel, o lásce, o vyrovnání se s nástrahami života. A taky o tom, že ne vždycky je život legrace a pohoda. Mezi slunečnými dny je občas potřeba mít aspoň jeden deštivý – abychom si sluníčka víc vážili.

Je to zvláštní. Čekal jsem, že to bude zábavná oddechovka, jednohubka na nudné odpoledne, a já dostal téměř existenciální drama. Ale nelituju. Autor umí skvěle vykreslit postavy, které ačkoliv třeba nejsou zrovna sympatické, vás zajímají.

Tuhle knihu bych doporučil nejen fanouškům knihy Smrt a jiné vrcholy mého života, ale taky těm, kdo s chutí přečetli Stoletého staříka, Analfabetku a Zabijáka Anderse od Jonase Jonassona. Ale mějte na paměti, že Můj kámoš Ježíš není jenom kopec srandy. Je to kniha s překvapivou hloubkou a poselstvím, které se mi moc líbilo.

A ten konec… No, radši nebudu nic prozrazovat!

Autor recenze: Filip Veškrna

Detail titulu Můj kámoš Ježíš
Vaše cena: 199 Kč Koupit

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Recenzovaný titul

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě