Co spojuje Mácháč a Indii? Batoh

Není turista jako turista a cestovatel jako cestovatel. Kdo rád kupuje zájezdy v cestovce, nepojede po vlastní ose do Indie. Přesto všechny cestovatele spojuje jedna vášeň. A také mnoho drobných detailů.Na první pohled se zdá, že celý západní svět je posedlý cestováním. Lidé pořád někam jezdí, s různými cíli a různými touhami a také s různými pokusy o jejich naplnění. A různými výsledky. Jakmile to však začneme zkoumat podrobněji, zjistíme, že s cestováním je to jako s jídlem – pod povrchem příjemné aktivity se skrývají nečekaná a místy až hororová zákoutí strachů, stresů, závislostí a utkvělých představ, které jen někdy vedou ke skutečné radosti z cestování.

Možná bychom mohli začít tím, že si cestující lid zjednodušeně rozdělíme do tří skupin: na dovolenkáře (to jsou ti, kteří nechtějí nic dělat, jen si někde lehnout a odpočívat, ideálně u moře, ale postačí i Mácháč nebo chalupa), na turisty (to jsou ti, kteří běhají městem a snaží se odškrtnout všechny „must see“ památky a navštívit všechny doporučené podniky a atrakce, často pod dohledem profesionálního průvodce) a na cestovatele (to jsou ti, kteří… cestují). Ačkoli pouze třetí způsob lze považovat za skutečné cestování, v žádném případě nechci vzbudit dojem jeho nadřazenosti nad ostatními dvěma aktivitami, které nejsou ani horší, ani lepší, jsou to prostě jen JINÉ aktivity.

A rozhodně se může jednat o aktivity velmi uspokojivé – jsou prostě situace, nálady, momenty v životě, kdy se i zatvrzelý nezávislý cestovatel rozhodne stát líným dovolenkářem či organizovaným turistou.

Smyslem této knížky je ukázat, že všechny tři přístupy mají svůj smysl a své místo, ale že úplně nejlepší je vhodně je kombinovat. Jen je důležité naučit se rozpoznat, v jaké situaci který z nich přinese největší uspokojení a jakým způsobem mezi nimi přepínat, aby to člověka zbytečně nestresovalo. Tajemství tohoto umění je v aktivním postoji. Tím však rozhodně nemyslím snažit se toho za den co nejvíc stihnout! Mám na mysli vědomé utváření vlastní cesty či dovolené, aktivní přemýšlení o vlastních potřebách a touhách – což je opak pasivního podvolování se tomu, co by se „mělo dělat“, kam nás někdo druhý vede nebo co se bojíme podniknout. Myslím si, že naučit se vědomě utvářet svůj život je důležité v každém ohledu a v cestování to přináší obzvlášť příjemné výsledky.

Sama jsem vyzkoušela nejrůznější způsoby cestování. Byla jsem na pobytových válecích dovolených v Řecku, na Tenerife či na Menorce, absolvovala jsem několik turistických poznávacích zájezdů s cestovní kanceláří a podnikla jsem nesčetné samostatné cesty od tří batůžkářských výprav do Indie přes návštěvy kamarádky v Belgii, chození po horách v Rakousku, podzimní výpravu na Rujánu až po výlet na muzikál do Londýna. A mnohé další. Každá cesta měla svůj smysl a přínos a já se během let naučila řídit tím, co chci, nikoli tím, co se očekává, že bych měla dělat. A to je poznatek, o který mám v úmyslu se podělit.
Tato kniha je určena pro nejširší čtenářský okruh, pro běžné lidi, kteří by třeba rádi cestovali, ale mají z aktivního přístupu strach.

A tak raději utratí zbytečné peníze za instantní zájezd s cestovkou, na konci kterého pokrčí rameny a řeknou neutrální „hm“, místo aby si (obvykle za výrazně menší peníze) užili skvělou cestu podle svého naturelu, koníčků a tajných přání. Chtěla bych nezávislé cestování zbavit nejrůznějších mýtů, pověr a strachů, obav z nejistoty a přílišné alternativnosti na jedné straně i nereálných představ o finanční náročnosti na druhé straně.
Ačkoli se může zdát, že tato kniha je určená lidem, kteří (ještě, už, anebo vůbec) nemají děti, a ačkoli si sama myslím, že cestování s dětmi je trochu jiná disciplína než cestování dospělých bez dětí, jsem přesvědčená, že i lidé s dětmi mohou načerpat různé tipy ve všech oblastech, kterým se budu věnovat. V některých případech na specifika cestování s dětmi přímo upozorňuji, v ostatních věřím, že rozumný a aktivně uvažující rodič si řadu rad dokáže své rodinné situaci přizpůsobit.

Zdroj: 18.7.2016  E15  

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě