Čtenářská recenze: Andy Weir – Artemis

Jasmine Bašárová žije na Měsíci ve městě Artemidě a stejně jako Philip J. Fry (ano, ten z Futuramy) se živí tím, že doručuje zásilky. Tady ovšem veškerá podobnost s Fryem končí – zatímco Fry je poněkud přihlouplý, ale v podstatě férový týpek, Jazz je technický génius, přivydělává si pašováním nejrůznějšího na Měsíci zakázaného zboží a zdatně si komplikuje život svou paličatostí.

Život v měsíčním městě není jednoduchý, prostoru je málo a proto zde platí jednoduchá rovnice: Čím víc peněz, tím prostornější bydlení (a naopak, kdo by to řekl…) Navíc je nutno zachovávat ve vlastním zájmu jistá pravidla, jelikož jde o kejhák a to v  pravém slova smyslu. A pravidlo číslo jedna zní - žádný otevřený oheň mimo několika oficiálně povolených míst vybavených vším možným zajištěním. Lidé žijí pod kopulemi ze silného skla, které je odděluje od smrtícího vzduchoprázdna mrazivého vesmírného nekonečna.

Stejně jako v Marťanovi Weir důsledně kormidluje děj tak, aby to co se odehrává, bylo technicky možné, přiznám se, že jsem občas nebyla s to (nejsa moc silná ve fyzice) patřičně ocenit „odbornou“ stránku příběhu. (Například díky nižší gravitaci nemá Jazz problémy doručovat i zásilky vážící metrák a výskok do výšky zde má také jiné parametry, než na Zemi. Tohle jsem náhodou pochopila!) Ale podmínky hoření ve vakuu už byly tak trošku nad moje síly…

Jazz za pomoci svého korespondenčního přítele, pozemšťana Kevina, který dokáže požadovaný kontraband ukrýt v nákladu odesílaném ze Země na Měsíc, vesele provozuje svou vedlejšku a sní o tom, že jednoho dne zbohatne a zaplatí si bydlení s vlastní koupelnou, záchodem a dalším, pro ni momentálně nedosažitelným luxusem.

Jednoho dne dostane tato ostřílená matadorka nabídku, která se neodmítá a odměna je skutečně vysoká – jeden milion gempů (měsíční měny). Tato částka může splnit všechny Jasmininy sny, má to ale háček – věc je nutno provést na povrchu Měsíce, mimo město, ve skafandru a je tak nebezpečná a zdánlivě neuskutečnitelná, že její realizace není v lidských silách… anebo je…?

Jasmine přijde na způsob, jak „zakázku“ vyřídit, úspěšně akci zahájí, ale těsně před pomyslnou cílovou páskou je odhalena a  je nucena zahájit překotný ústup, aniž dotáhla věc do konce. Neúspěch ji neodradí, dokonce má plán, jak dokončit úkol, ale události najednou naberou zcela nečekaný směr: zákazník, který jí nabídl milionovou odměnu, je zavražděn a také Jazz se najednou ocitá v bezprostředním ohrožení života - má v patách profesionálního zabijáka. Důvod je prostý – stala se součástí vysoké hry, v níž jde o to, o co vždycky – o moc a peníze!

Pozemské úsloví V nouzi poznáš přítele platí i na Měsíci a v případě Jazz je mezi přáteli nejvěrnějšími i ten, kterého by ona s chutí vystřelila na Mars, Dale Shapiro, muž, který ji přebral přítele. (Ano, čtete správně, v knize je vůbec spousta zajímavě vyprofilovaných postav.) A právě přátelství se ukáže být tím nejdůležitějším, co člověk potřebuje k životu.

Detail titulu Artemis
Vaše cena: 259 Kč Koupit
Když bych měla svůj názor na knihu shrnout do jedné věty, tak jako detektivka je Artemis vysoko nad průměrem, je tak trošku jiná, prostě měsíční.

Autorkou recenze je Iveta Filanderová

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Recenzovaný titul

Detail titulu Artemis

Artemis

Andy Weir

349 Kč

Koupit titul Artemis 259 Kč

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě

Twitter Instagram