Čtenářská recenze: Tanja “Frau Hölle” Cappellová - Abeceda krasopsaní

Nerada kupuji unifikovaná přáníčka. Vždycky si představím, jak se obdarovanému sejde několik totožných, jako kdysi mě, když jsem se vdávala. Raději si najdu čas na vytvoření vlastního originálu. Díky knize, kterou jsem dostala od manžela ke svým nedávným narozeninám, je přede mnou velká výzva. Po jejím zvládnutí budu své výtvory krášlit letteringem, neboli malovanými písmeny…

Samosebou, že jsem se už dříve nesnažila psát hezky, ale ne vždy je to ono. Lettering je navíc něco víc – autorka knihy vysvětluje lettering jako umělecké kreslení písmen. Podle druhu psacího náčiní je možné rozdělit lettering na hand lettering (používá běžné popisovače, pera s tenkým, širokým, kulatým nebo klínovitým hrotem, tužky, pastelky, fixy…), brush lettering (hrot je štětcový, buď přímo štětec nebo štětečkový popisovač) a kaligrafii (s použitím kovových per se dvěma pohyblivými rameny, jako plnící pera a násadky). Extra skupinou je digitální lettering, kdy nastavení programu dokáže nasimulovat všechny tři předchozí skupiny.

Kromě druhů letteringu vysvětlí autorka zájemcům o kreslení písmen základní druhý písem, jako patkové, bezpatkové, hůlkové, lomené či psací, poradí se správnou technikou a poskytne také důležitá upozornění. Kreslené písmo může zvládnout každý, ale chce to cvik, trpělivost, soustředění a motivaci J

To vše se dozvíte v úvodu knihy. Následují části, které se věnují jednotlivým skupinám letteringu. Na začátku každé z nich je pět tipů Frau Hölle, popisy různých pomůcekmůcek pro daný typ letteringu (papír i psací náčiní), ukázky několika oblíbených psacích pomůcek Frau Hölle, vysvětlení spráného držení, zahřívací cvičení, která můžete provádět přímo v knize (ale osobně doporučuji okopírovat) a následují ukázky celých adeced i s uvedením nejvhodnějšího psacího náčiní. Nechybí ani tipy na dekorační prvky nebo barevné prolínání u brush letteringu.

Nepřehlédnutelnou součástní knihy jsou Projekty. V nich najdete konkrétní tipy, jak lettering využít („popsat“ se dá opravdu cokoliv!) případně je můžete mít jako inspiraci pro vlastní nápady.

Detail titulu Abeceda krasopsaní
Vaše cena: 239 Kč Koupit
Součástí knihy jsou také 2 rozkládací přílohy. Na jedné jsou různými typy písma celé abecedy včetně číslic, na druhé motivy z autorkou předkládaných projektů. Na druhé příloze je trochu úsměvné, že většina nápisů je v němčině, ale dá se očekávat, že tuto knihu si pořídí kreativní lidé, kteří i předlohy vezmou jako inspiraci a budou schopni si je převést na jazyk, který jim bude vyhovovat :-).

Osobně se těším, až umění kresleného písma alespoň trochu zvládnu a budu ho moci aplikovat na svých výtvorech.

Autorkou recenze je Lenka Mynaříková

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.

Nebaví vás číst anotace?  Pusťte si book trailer!

Sociální sítě