Knižní web

Od Šumavy přes ke klášteru v Plasích

Již jako třináctý svazek plánované 14dílné řady Velké turistické encyklopedie vychází Plzeňský kraj. Úctyhodný projekt nakladatelství Knižní klub se tak počíná uzavírat, zbývá vydat už jen závěrečný opus věnovaný Praze. Velkoryse pojatá edice pochází z pera známé autorské dvojice Petr David a Vladimír Soukup, jejich jména se objevila již na celé řadě obdobných publikací. Obdobně velkou řadu tematických encyklopedií (městské památkové rezervace, kostely, skanzeny...) vydalo před nedávném i nakladatelství Fortuna.

Nejedná se přitom o další z kapesních bedekrů, ale o reprezentativní velkoformátové publikace, které vám v knihovně vytvoří pohlednou řadu a při výletě ji prakticky využijete zejména tehdy, když cestujete autem. Shromáždí-li milovník turistiky všechny díly, bude mít ta nejzajímavější místa České republiky zmapována na více než 4500 stranách a v téměř 35 000 heslech, což svědčí o velmi podrobném záběru. I tak by se o některých významných místech jistě dalo napsat mnohem více, ani tato encyklopedie samozřejmě nemůže být vyčerpávající.

V knize věnované Plzeňskému kraji nalezneme na dva tisíce abeced ně řazených hesel, ta významnější z nich jsou doplněna fotografií, kterých je v tomto díle kolem tisícovky. Najdeme zde i pětadvacet půdorysů hradů a zřícenin a kromě znaků města obcí také dvacet historických reprodukcí.

V osmi městech můžeme chodit po památkách podle plánků centra otištěných v této publikaci (např. Klatovy, Tachov, Domažlice..), ale plánky jsou bohužel tak malé, že si je „užije" jenom čtenář s výborným zrakem... Zvláštní pozornost je v tomto díle věnována specifické oblasti Chodska, ale i hlavním rekreačním oblastem a zejména chráněným územím a naučným stezkám, což každý turista uvítá. Kniha zahrnuje i velkou část Šumavy.

Snad by bylo vhodné ještě dodatečně vydat celkový rejstřík hesel ze všech dílů, neboť běžný člověk - a snad ani zběhlý turista - nenosí celou mapu republiky v hlavě. Nejspíš netuší, kde hledat například Zdírec nad Doubravou, a neví tak, po kterém dílu encyklopedie sáhnout, zejména proto, že tyto nové, menší kraje nekopírují hranice bývalých „velkých" krajů republiky. Málokdo totiž napoprvé určí, že třeba Šumperk i Jeseník dnes překvapivě patří do Olomouckého kraje...


1.11.2011  Naše rodina