„Je neuvěřitelné, kolik škody dokáže nadělat jeden penis.“

Dnešek není naposled je bláznivé sci-fi, jaké jste ještě nečetli!

Všechno, co jste kdy četli o cestování v čase, všechny romány a všechny vědeckofantastické filmy, které jste viděli, všechno je to nesmysl. Tom Barren to musí vědět, je v týmu chrononautů, kteří dostanou za úkol navštívit rok 1965, kdy byl vynalezen Goettreiderův motor, nejdůležitější vynález v dějinách lidstva.

Jenže v originálním románu Dnešek není naposled, za který americký nakladatel zaplatil rekordní částku 1, 25 milionu dolarů, se to všechno zkomplikuje.

Tom se vyspí s vedoucí výpravy chrononautů a když se u ní zjistí těhotenství, tým je rozpuštěn. Velitelka je samozřejmě zdrcená, neboť roky příprav a tvrdého tréninku přišly vniveč. Když spáchá sebevraždu, Tom je odhodlaný cestovat do minulosti a všechno napravit, jenže omylem všechno pokazí ještě víc.

Způsobí totiž, že Goettreiderův motor, který ze Země udělal utopistický ráj, se nikdy nerozběhl. A Tom tak uvízne v naší verzi světa. V takové, kde existují nezralá avokáda a kde je za vrchol techniky považovaný nový iPhone. Kde jsou výlety na Mars, dokonale čistý vzduch a světový mír jen blouznění sci-fi nadšenců.

A to všechno kvůli jednomu nenechavému penisu…

Zapomeňte na všechna sci-fi klišé. Při čtení knihy Dnešek není naposled se všem vyhnete, jako kdybyste letěli tryskovým batohem. Tak svěží dílo se v zatuchlém rybníčku vědeckofantastické literatury již dlouho neobjevilo.

Autor má ale jiný názor. „Podle mě to není sci-fi. Podle mě to je společenský román, který sci-fi prvky využívá pro zdůraznění některých motivů,“ vysvětluje Elan Mastai, který momentálně pro filmové studio Paramount píše scénář. „Co kdyby někdo z generace našich pradědečků přistál v roce 2017 a pomyslel by si, že tohle není budoucnost, kterou si představoval? V současné literatuře se objevuje spousta dystopických námětů, ale nikoho nikdy nenapadlo, že možná v dystopii žijeme my…“

Nám se při čtení hrozně líbil nadhled, se kterým jsou témata jako příliš rychlý vývoj technologií a rapidní změny ve společnosti, zobrazována. Ústřední motiv je složitý jako kultovní Matrix, ale hlavní hrdina vám připomene Marka Watneyho z Marťana a autorův styl má nádech Stopařova průvodce Galaxií, takže je to podnětné čtení, u kterého se zároveň pobavíte.

Detail titulu Dnešek není naposled
Vaše cena: 89 Kč Koupit

Přidat komentář


V odpovědi prosím používejte pouze číslice

Ještě nikdo nereagoval, buďte první.