Knižní web

Jak stvořit bestseller? Pište o Bohu

Vychází druhá kniha W. P. Younga, jmenuje se Křižovatky. Jeho debut Chatrč ovládl žebříčky. Na serveru Amazon.com napsali fanoušci ke knize Williama Paula Younga Křižovatky přesně 975 komentářů a hodnocení. Knize dali čtyři a půl hvězdičky z pěti a většina z nich tvrdí, že Křižovatky jsou ještě lepší, než byl Youngův debut Chatrč. Čeští čtenáři se teď mohou přesvědčit, Knižní klub Křižovatky vydává v edici Světový bestseller.

Chatrč napsal syn misionářů Young pro svých šest dětí a pro děti přátel, v románu jim chtěl přiblížit svůj pohled na Boha. Jenže přátelé naléhali a chtěli další kopie – autor jich nakonec vyhotovil celkem patnáct a rozdal je.

Některé se dostaly k redaktorům do nakladatelství, ale nenašel se nikdo, kdo by Chatrč vydal. Younga odmítli celkem šestadvacetkrát. Nakonec román vyšel svépomocí v nakladatelství, které si Youngova rodina kvůli knize založila. Reklama je stála všeho všudy dvě stě dolarů. A dodnes se prodalo přes osmnáct milionů výtisků. „V Česku jsme Chatrč vydali dva roky po originálu a její prodej dělá dvaatřicet tisíc kusů,“ říká Denisa Novotná z Euromedií, pod než Knižní klub spadá.

V čem tkví úspěch Chatrče? Není dogmatická a víc než Bohem se zabývá tragédií člověka tváří v tvář zlu a možností odpuštění. Byť řada kritiků zpochybnila literární kvality díla, kniha zasáhla tisíce věřících i nevěřících čtenářů a dočkala se i filmového zpracování.

Jenomže Chatrčí příběh nekončí. Young začal už krátce po prvním úspěchu čelit výzvě, zda je schopen napsat další román s tak intenzivním dopadem. A vloni v listopadu vyšly Křižovatky.

Příběh vypráví o bohatém, sebestředném a paranoidním muži jménem Anthony, který se po pádu na hlavu ocitne v kómatu. Nejprve si myslí, že je po smrti, ale jeho mysl se ve skutečnosti odebrala do nehostinné krajiny, kterou si sám stvořil v mysli a která je jeho obrazem. Tam se setkává se svým průvodcem a začíná pracovat na změně.

Čtenáři tvrdí, že kniha je jednoduše boží – protože v ní jde opět o hledání a nacházení Boha.

„To, co popisuji v Křižovatkách, někteří nazývají život po životě, ale pro mě osobně je to plnohodnotná součást kontinua lidského údělu. Vybral jsem si ho, protože je to obrovský, nedefinovaný a nejasný prostor. Nevíme, co se tam děje nebo jak tam plyne čas, přitom je ten prostor skutečný,“ říká autor.



9.8.2013  Mladá fronta DNES