Knižní web

Křest knihy Davida Glocknera a Dušana Spáčila - Císařův prezident

Byl, nebo nebyl císař František Josef I. otcem Tomáše Garrigua Masaryka? Nakladatelství Knižní klub vydalo knihu Davida Glocknera a Dušana Spáčila Císařův prezident, která hypotézu, dosud považovanou za skandální, staví na překvapivě pevné faktografické základy. Slavnostní křest knihy spojený s autogramiádou autorů se uskutečnil 19. května v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze. Knihu pokřtil Tomáš Töpfer.

Slavnostní křest - zleva Tomáš Töpfer, Dušan Spáčil, David Glockner a Markéta Daxnerová

 

Uprostřed kmotr knihy Tomáš Töpfer, vlevo Dušan Spáčil a vpravo David Glockner

 

Na závěr proběhla autogramiáda

 

Císař František Josef I. a prezident Tomáš Garrigue Masaryk – mají tyto dvě významné osobnosti našich dějin něco společného? Již od počátku minulého století se vynořují teorie o Masarykově pravém otci. Některé chtěly Masaryka zdiskreditovat a zesměšnit, jiné zdůraznit jeho jedinečnost a velikost. Všechny však časem vyšuměly – až na jednu. A právě tato teorie se stala tématem knihy Císařův prezident. Autoři se vydali po stopách Masarykova biologického otce, aby odhalili tajemství prvního československého prezidenta.

Otázka Masarykova biologického otce je ve vědeckých kruzích stále ještě tabu. Etablovaní historici ji s potěšením probírají, ale jen jaksi „mimo záznam“. Pokud už se odhodlají na toto téma komunikovat s laikem, předkládají mu důkazy a indicie potvrzující správnost této teorie s humorným despektem, který jim umožňuje se k ničemu, kdyby šlo do tuhého, nehlásit,“ píše David Glockner v úvodu své knihy Císařův prezident, na které spolupracoval s novinářem Dušanem Spáčilem.

Impulsem k sepsání publikace Císařův prezident byl pro autory deníkový záznam Františka Josefa I. z konce roku 1849, jen několik měsíců před narozením Tomáše Masaryka. Na jeho základě mapují barvité osudy Habsburků a Masaryků a docházejí k překvapivým závěrům.

David Glockner je český spisovatel a novinář, zabývající se především historickými tématy. Čtenáři jej zatím znají především jako autora napínavých románů Pohřební komora, Satanovo vejce a Dvě. Dlouhá léta pracoval v Lidových novinách. Původně vystudoval chemii a několik let působil jako výzkumný pracovník. Zajímavostí je, že v laboratoři, kde pracoval, mu přidělili židli po spisovateli Vladimíru Páralovi. V současnosti žije na severu Čech. Na knize Císařův prezident s ním spolupracoval básník a novinář Dušan Spáčil.