Beseda na téma "šmejdi"

Ve středu 24. června Nakladatelství Euromedia Group – Universum pořádalo besedy na téma šmejdi u příležitosti vydání dvou knih, které se zaměřují na praktiky podvodných subjektů.

Zleva Petra Diestlerová, Kamila Štichová, Světlana Glaserová

 

Světlana Glaserová

 

Zleva Petra Diestlerová, Světlana Glaserová, Kamila Štichová


Publikace Kdopak by se šmejdů bál? Světlany Glaserové detailně popisuje jednání podvodných firem, jako jsou  Prolux, Bezreklamky nebo Sousedské služby a radí, jak se jim bránit.  Titul Továrna na štěňata Simony Smith se zabývá taktikami a postupy komerčních množitelů psů. Čeho se vyvarovat a jak postupovat, když se dostanete do spárů podvodníků, radily autorky obou knih. Knížky obou autorek se v rámci besed také pokřtily. Záštitu nad titulem Kdopak by se šmejdů bál? převzala novinářka Kamila Štichová. Knihu Továrna na štěňata pokřtila herečka Jana Stryková, která se v boji proti množírnám psů dlouhodobě angažuje.

Upozorňovat na nekalé jednání takzvaných šmejdů považujeme za velmi důležité. Jejich obětí se totiž může stát opravdu každý, nejen senioři, jak se veřejnost často mylně domnívá. Publikace Simony Smith a Světlany Glaserové přináší řadu užitečných rad, jak nepodlehnout zdánlivě výhodným nabídkám, které se na nás denně valí z nejrůznějších stran,“ říká Petra Diestlerová, redaktorka nakladatelství Euromedia.

Zleva veterinář Jiří Filip, redaktorka nakladatelství Euromedia Petra Diestlerová, kmotra knihy Jana Stryková a Simona Smith

 

Jana Stryková a Simona Smith

 

Na křest knihy Továrna na štěňata dorazilo také spoustu pejsků


Světlana Glaserová poznala praktiky podvodných firem takříkajíc na vlastní kůži. V roce 2009 totiž manželé Glaserovi při prodeji rodinného domu naletěli podvodné realitní kanceláři Prolux. Světlana Glaserová se ale nedala a zahájila několikaletý boj, který později vyústil v založení občanského hnutí Společná obrana, zaměřeného na aktivní obranu proti podvodným firmám obecně. Podařilo se jí mimo jiné oslovit poslance a vyvolat změnu zákona o rozhodčích doložkách, který byl alespoň částečně upraven ve prospěch spotřebitele. Kniha Kdopak by se šmejdů bál? pak vtipně zaznamenává autorčin příběh, detailně popisuje techniky podvodných firem a přináší rady, jak se jim bránit.

Simona Smith, která se dlouhodobě věnuje problematice spojené s obchodem se zvířaty, v knize Továrna na štěňata radí všem, kdo si chtějí pořídit pejska, čeho se mají vyvarovat a jak postupovat při výběru budoucího člena rodiny. Upozorňuje především na techniky a postupy komerčních množitelů obchodujících se žádanými psími plemeny. Tito „šmejdi“ množí štěňata v otřesných podmínkách, jež se dají označit jako týrání. Autorka uvádí nejčastější lži a polopravdy, jimiž se množitelé snaží prodat nemocná a jinak neprodejná štěňata nezkušeným zájemcům a bez příkras popisuje praktiky množíren.