Tituly autora Jan Jelínek

Jan Jelínek (*1940)

Jan vystudoval Univerzitu Karlovu, fakultu žurnalistiky. Jako dítě „buržoazního původu“ se nedostal na FAMU, přestože udělal zkoušky. Stal se tedy pomocným dělníkem v hutích, laborantem, „montérem koleček“. V šedesátých letech natáčel jako „kameraman dopisovatel“ pro Československou televizi, později režíroval, už jako profesionál, Československý filmový týdeník, kterému se říkalo „žurnál“. V Krátkém filmu Praha zůstal třiadvacet let.
Po celý profesní život psal a věnoval se různým žánrům. Přispíval do novin a časopisů, fotografoval. Vydal několik knih.
Je potřetí ženatý a má dva syny. Žije šťastně na Loučeni, v části zvané Patřín, v kanadském srubu u lesa.
V letech 1996 a 1997 ho nadace Stevena Spielberga vyzvala, aby pro ni natáčel rozhovory s lidmi, kteří přežili holocaust. Nabídku přijal a natočil přes padesát rozhovorů. Léta mu trvalo, než se k nim vrátil a zpracoval třicet sedm z těchto svědectví do podoby knihy. Udělal vše pro to, aby výsledek byl čtivý a jasný. Zadání splnil, ba překročil. Čtení je to nejen čtivé, ale také mrazivé, dojemné, nezapomenutelné, mnohdy šokující a neuvěřitelné. Stejně jako osudy těch, kdo se mu svěřili.

Zobrazuji položky: 1 až 4 z 4
Zobrazit po: 5 | 10 | 20 | 40 | 80

Žánry