literární kavárna

Tituly autora Miloň Čepelka

Miloň Čepelka (* 1936 v Pohoří blízko Opočna)

Původním povoláním učitel českého jazyka a literatury, je spisovatel, textař, herec, scenárista a moderátor.
Po studiích na gymnáziu v Dobrušce a na Vysoké škole pedagogické v Praze (1954–1958) působil tři roky na základní škole v Novém Kníně. V roce 1961 nastoupil do armádní redakce Československého rozhlasu. Právě zde připravovali Jiří Šebánek a Zdeněk Svěrák slavný rozhlasový pořad z nealkoholické Vinárny U pavouka.
V roce 1967 Miloň Čepelka spoluzaložil Divadlo Járy Cimrmana, v němž působí jako herec dodnes (kdo by neznal jeho mamku z Aktu, dvojroli princů Jasoně a Drsoně z pohádky Dlouhý, Široký a Krátkozraký, hraběte Zeppelina z Hospody Na Mýtince, učitele z Blaníku či babičku Boženy Němcové z Českého nebe).
Miloň Čepelka je v pravdě mužem pera: je autorem řady televizních a rozhlasových her, pohádek, písňových textů, zábavných a literárních pořadů, povídek (např. Svědectví inspektora Toufara, 2011, A jestli neumřel…, 2013), novel a několika básnických sbírek (Pět nocí k úplňku, 1990, Mandel sonetů, 2003, Deník haiku, 2009, a další). V rozhlase moderuje Knižní hitparádu na Country radiu a mnoho dalších pořadů.

Zobrazuji položky: 1 až 6 z 6
Zobrazit po: 5 | 10 | 20 | 40 | 80

Žánry